Solid organ malignitesi nedeni ile takip edilen hastalarda febril nötröpenik atak başlangıcındaki prokalsitonin düzeyi ile bu atak sırasındaki mortalite ilişkisinin incelenmesi
The relationship between procalcitonin levels at the onset of febrile neutropenic attacks and mortality during these attacks in patients with solitary organ malignancy
  1. Tez No: 822053
  2. Yazar: BAYRAM YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Febril nötropeni hastalarında enfeksiyon varlığını ve prognozu belirlemede çeşitli laboratuar parametrelerinin yararlı olduğu gösterilmiştir.Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarda artan, viral enfeksiyonlarda artmayan prokalsitonin febril nötropeni hastalarında rutin kullanımda henüz yer bulamamıştır.Febril nötropenik hastalarda enfeksiyon varlığını ve prognozu göstermede prokalsitonin katkısını değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlandı.Ocak 2013 – Aralık 2014 tarihleri arasında yatırarak izlediğimiz solid organ maligniteli yetişkin kanser hastalarından yatış anında prokalsitonin düzeyi çalışılan 61 hasta bu çalışmaya alındı. Yirmi yedi (%44.2)'sinde akciğer kanseri, 13(%21.3)'ünde meme kanseri, 4(%14)'ünde testis kanserinin ilk üç sırada altta yatan hastalık olduğu bu hastaların 24'ünde mikrobiyolojik olarak tanımlanmış enfeksiyon,9'unda klinik olarak tanımlanmış enfeksiyon tespit edildi. Olguların 10 (%16.3)' unde mortalite görüldü.
Özet (Çeviri)
It has been shown that some laboratory parameters are beneficial to determine enfections and prognosis in patients with febrile neutropenia. Procalcitonin increases in bacterial and fungal enfections but not in viral enfections. Procalcitonin is not routinely used in follow up of febrile neutropenia. We performed this study in order to evaluate utility of procalcitonin for showing presence of enfection and prognosis. 61 patients having solid organ malignancies and hospitalized between January 2013 and December 2014 were included in our study. Procalcitonin levels were evaluated in first day of hospitalization. 27 (%44.2) patients had diagnosis of lung cancer wheras 13 (%21.3) patients had breast cancer and 4 (%14) patients had testicular cancer. 24 of the patients had microbiologically described enfection whereas 9 patients had clinically described enfection. 10 (%16.3) cases were resulted with mortality. Median procalcitonin values of procalcitonin were 1.5 ng/ml in patients with microbiologically described enfection and 0,6 ng/ml in patients having clinically described enfection. Also, median procalcitonin value of cases with fever of unknown origin was 0,6 ng/ml.