Yapılarda ısı pompasının kullanımının enerji etkinliği bağlamında incelenmesi – Edirne örneği
Checking the use of the heat pump in structures in energy efficiency care – example of the Edirne
- Tez No: 822084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Enerji tüketimi dünya nüfusuyla birlikte paralel olarak artmakta ve bu da enerji kaynaklarının verimli kullanımını gerektirmektedir. Fosil kaynakların çevre kirliliğini arttırması, rezervlerinin azalması ve ekonomik açıdan yüksek maliyetli olması gibi sebepler, kullanıcıyı yenilenebilir enerji kaynakların kullanımına yönelimini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda çevreyi kirletmeyen, düşük enerji tüketimi ve yüksek performansa sahip sistem önerileri tüm sektörlerde önemli hale gelmiştir. Yapı sektöründe de enerji tüketimi yüksek bir paya sahiptir. Yapılarda tüketilen enerjinin önemli bir payı da ısıtma için harcanmaktadır. Bu bağlamda ısı pompası sistemlerinin binalardaki enerji tüketiminde önemli bir alternatif olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, son dönemde kullanımı yaygınlaşan, yenilenebilir enerji kaynağı kullanan, düşük enerji tüketimi ve yüksek performans sağlayan ısı pompası sistemleri incelenmiştir. Isı pompası sistemleri hava, toprak ve su gibi doğal enerji kaynaklarından yararlanarak, ısıyı yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa aktaran sistemlerdir. Çalışmanın amacı yapılarda kullanılan ısı pompası sistemlerini araştırmak ve temiz enerji kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. Ayrıca, ısı pompası sistemlerinin Dünyada ve Avrupa'daki kullanım oranlarını ve Türkiye'de kullanılan ısı pompası sistemlerini araştırmaktır. Çalışma, bir örnek projede ısı pompasının kullanılması ile detaylandırılmıştır. Edirne'de bulunan örnek yapıda ısı pompasının enerji tüketimine olan katkısı incelenmiş ve aynı projenin Türkiye'deki dört farklı derece-gün bölgesinden seçilen illerdeki kullanımının enerji tüketimine olan etkisi karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada ısı pompasının doğal gazlı (kombi) ve katı yakıt olan kömürlü sistemlere göre avantaj/dezavantaj durumları değerlendirilmiştir. Ayrıca ısı pompasının güneş panelleri ile birlikte kullanımı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is increasing in parallel with the world population, and this requires efficient use of energy resources. Reasons such as increasing fossil resources to environmental pollution, decreasing reserves and being economically high-cost require human beings to be used for renewable energy sources. In this context, system recommendations that do not pollute the environment, have low energy consumption and high performance have become important in all sectors. Energy consumption has a high share in the building sector. An important share of the energy consumed in the structures is also spent on heating. In this context, it is thought that heat pump systems can be an important alternative in energy consumption in buildings. In this study, heat pump systems that have been widespread in the last period, use renewable energy sources, and provide low energy consumption and high performance were examined. Heat pump systems are systems that transfer heat from high temperature to low temperature by using natural energy sources such as cross, soil and water. The purpose of the study is to research the heat pump systems used in the structures and contribute to their spread. In addition, the use of the heat pump systems in the world and in Europe and the heat pump used in Turkey is to investigate the systems. The study is detailed with the use of a heat pump in an example project. Edirne found in the sample structure of the contribution of the heat pump to energy consumption has been examined and the same project was compared to the use of the provinces selected from four different degree-day regions in Turkey. In comparison, the advantage/disadvantage states of the heat pump compared to natural gas (kombi) and coal systems with solid fuel were evaluated. In addition, the use of the heat pump with solar panels has been explored.