The effect of long-term use of pioglitazone on bone mineral density
Pioglitazon kullanan ve kullanmayan diabetes mellitus'lu hastaların dexa kemik yoğunluk ölçümlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 822085
  2. Yazar: MUHAMMED BAHADDİN DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY YEŞİLALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıklar (İmmünoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uzun süre pioglitazon kullanan Diabetes Mellitus (DM) hastalarında osteoporoz görülme sıklığını araştırmak ve pioglitazon ile bu osteoporozun nedeni arasındaki ilişkiyi belirlemek. Yöntem Veriler daha sonra 2 yıldan uzun süredir pioglitazon kullanan hastalar ile pioglitazon deneyimi olmayan hastalar arasında karşılaştırıldı. Kemik mineral yoğunluğu (BMD) ölçümü için DEXA kullanıldı. Sonuç 2 yıldan uzun süre pioglitazon kullanan hastalar ile pioglitazon deneyimi olmayan hastalar karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, hastalık süresi, açlık plazma glukozu ve HbA1c düzeylerinde farklılık saptanmadı. Pioglitazon kullanan hastalarda L1-L4 vertebra kemik mineral yoğunluğu T skoru -1,3 iken pioglitazon kullanmayan grupta -0,9 idi (p 10 yıl olanlara göre T-skoru daha yüksek. Bu veriler hastalık yaşı ilerledikçe kemik mineral yoğunluğunun azaldığını desteklemektedir. Hastaların yaşına göre yapılan KMY ölçümünde, 50 yaş altı olgularda 60 yaş üstü olgulara göre istatistiksel olarak daha yüksek KMY düzeyi saptandı. Klinik kullanımda DM ve insülin direnci için tercih edilen ilaç pioglitazon olsa da uzun süreli kullanımda pioglitazonun kemik metabolizması üzerine olan etkileri nedeniyle yakın takip önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the incidence of osteoporosis in patients with Diabetes Mellitus (DM) who have been on a long-term pioglitazone regimen, and to ascertain the link between pioglitazone usage and the onset of osteoporosis. Methods We enrolled patients prospectively and conducted a comparative analysis between two groups of DM patients: those who had been using pioglitazone for a period exceeding two years, and those with no history of pioglitazone use. Bone Mineral Density (BMD) was assessed using Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA). Results There were no significant differences in age, gender, disease duration, fasting plasma glucose levels, and HbA1c levels between pioglitazone users and non-users. However, a significant variation was found in the BMD measurements.