Genç erişkin bireylerde kor stabilizasyonu ile postür, denge ve yürüyüş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between core stabilization and posture, balance and gait in young adults
  1. Tez No: 822093
  2. Yazar: KERİME OKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı genç erişkin bireylerde kor stabilizasyonu ile postür, denge ve yürüyüş arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: 18-35 yaş aralığındaki 101 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kısa form ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili Anketi ile ve kor endurans testleriyle de kor enduransı değerlendirildi. ZebrisFDM cihazı ile denge ve yürüyüş parametreleri, APECS PRO mobil uygulamasıyla postür değerlendirmeleri ve basınçlı stabilizer ile kor stabilizasyonu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the relationship between core stabilization and posture, balance and gait in young adult individuals. Materials and methods: 101 healthy individuals between the ages of 18-35 were included in the study. The physical activity level of the participants was evaluated by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form, the quality of life by the Nottingham Health Profile Questionnaire and core endurance tests were also used to evaluate core endurance. Balance and gait parameters were evaluated with the ZebrisFDM device, posture evaluations with the APECS PRO mobile application and ember stabilization with a pressure stabilizer.