Türkiye'de 1980 sonrası gelir dağılımının iktisadi okullar perspektifinden analizi
Analysis of income distribution after 1980 in Turkey from the perspective of schools of economic thought
- Tez No: 822108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR SEDA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelir dağılımı konusu bir ekonomide belirli bir dönemde yaratılan toplam gelirin, o geliri yaratan unsurlar arasındaki paylaşımını ifade etmektedir. Tarihsel süreçte birçok iktisat okulu gelir dağılımı konusunu kendi bakış açısıyla ele almıştır. Bu kapsamda bu çalışma ile neoliberal ekonomi politikalarına dönüşüm sürecinin gelir dağılımı üzerindeki etkileri çeşitli iktisat okulları perspektifinden ele alınmış olup özellikle 1980 sonrası Türkiye uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Buradan hareketle gelir dağılımı konusunda literatür taraması yapılmış, gelir dağılımının ele alındığı türler ve ölçüm yöntemleri incelenmiş, dağılım konusunda görüş belirten bazı iktisat okulları seçilip önerdiği politikalar ortaya konulmuştur. Literatür taraması OECD, SBB, TÜİK gibi kurumların konuyla ilgili yaptıkları istatistiksel çalışmalar ile desteklenmiştir. Çalışma sonucunda postfordist üretim modelinin ve 1980'lerden bu yana küresel ölçekte deneyimlenen neoliberal politikaların Türkiye'de de uygulama alanı bulduğu ve gelir dağılımındaki eşitsizliklerin artmasına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın dağılım ile ilgili eşitsizlikleri azaltıcı iktisadi okul görüşleri ve politika uygulamalarına ilişkin literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of income distribution refers to the allocation of the total income generated within an economy during a certain period among the elements that generate that income. Throughtout the historical process, many schools of economic thought have approached the matter of income distribution from their own perspectives. In this context, throughout this study, the effects of the transition process to neoliberal economic policies on income distribution have been discussed from the perspective of various schools of economics, and it was aimed to evaluate especially the practices in Turkey post-1980. From this point of view, a literature review on income distribution was conducted, the types and measurement methods in which income distribution was discussed were examined, some economic schools that have expressed their viewpoints on distribution were selected and the policies they proposed were put forward. The literature review was supported by the statistical studies of institutions such as OECD, SBB, and TUIK. As a result of the study, it has been seen that post-Fordist production model and the globally-experienced neoliberal policies since the 1980s have also been applied in Türkiye, leading to an increase in income inequalities. This study is expected to contribute to the existing literature regarding the perspectives of schools of economic thought on reducing income inequalities and policy implementations.