İlkokul 4. sınıf Türkçe dersi noktalama işaretleri öğretiminde farklılaştırılmış öğretim uygulamaları: Bir eylem araştırması
Primary school 4th grade Turkish course different teaching practices in teaching punitioning signs: An action research
- Tez No: 822109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İlkokul 4. Sınıf Türkçe dersi noktalama işaretleri öğretiminde uygulanan farklılaştırılmış öğretimin alternatif bir yol olup olmadığını belirlemeyi amaçlayan bu çalışma eylem araştırması modelinde desenlenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Aydın ilinin Koçarlı ilçesinde bulunan ilkokul 4. sınıfında öğrenim gören 27 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin noktalama işaretlerini kullanma düzeyini belirlemek için yoklama oturumuna göre seçilen sınıfa noktalama işaretleri kaldırılmış bir metin verilmiş, öğrencilerin bu metni kurallara uygun şekilde tekrar yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin noktalama işaretlerini görevine uygun kullanmamaları sorun olarak ele alınmıştır. Bunun için 7 haftalık eylem planı hazırlanmıştır. Eylem planında yer alan ders programları farklılaştırılmış öğretim ile işlenmiştir. Veriler, gözlem, görüşme ve öğretmen günlükleri yoluyla toplanmıştır ve nitel veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, her hafta için belirlenen eylem planları uygulamalarının öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal özelliklerine olumlu yönde katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bu bağlamda farklılaştırılmış öğretim uygulamaları ile öğrencilerin derslere olan katılımının arttığı, öğrencilerin noktalama işaretleri kullanımını yerinde ve doğru bir şekilde gerçekleştirdiği, arkadaşlık ilişkileri, motivasyon ve ilgi, derse karşı merak ve tutum gibi sosyal özelliklerinde de olumlu değişiklikler yaşandığı gözlemlemiştir. Farklılaştırılmış öğretimde bireysel farklılıkların, öğrenme hızı ve stilinin dikkate alınmasının sadece duyuşsal alanda gelişmelerle sınırlı kalmayıp akademik başarıyı da artırdığı görülmüştür. Benzer şekilde öğrencilerin uygulama öncesi ve uygulama sonu puanlarında da, istatiksel olarak pozitif yönde artış olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, İlkokul 4. Sınıf Türkçe dersi noktalama işaretleri öğretinde uygulanan farklılaştırılmış öğretim temelli etkinliklerin öğrencilerin duyuşsal, bilişsel ve sosyal yönden gelişimlerine olumlu yönde katkısı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research, which aimed to investigate whether differentiated teaching practices in teaching punctioning signs in the 4th grade primary school Turkish lesson can be used as an alternative way, was carried out according to the action research method. The research was carried out with 27 students studying in the 4th grade of primary school in Koçarlı district of Aydın province in the 2022-2023 academic year. In order to determine the level of students' use of punctuation marks, the class selected according to the probe session was given an irregular text with the spelling rules and punctuation removed, and the students were asked to rewrite this text in accordance with the rules. The students' use of capital letters and punctuation marks were considered as a problem. 7-week action plan has been prepared for this problem. The curricula in the action plan were taught with differentiated teaching techniques. Data were collected through observation, interviews and teacher diaries. The analysis was done with descriptive and content analysis. In the implementation of the action plans determined for each week, the participation in the lessons increased, and the statements of the students in the interviews were in this direction. In this context, it has been observed that differentiated teaching practices increase students' participation in classes, students use punctuation marks appropriately and correctly, and there are positive changes in social characteristics such as friendship relations, motivation and interest, curiosity and attitude towards the lesson. It has been observed that taking into account individual differences, learning speed and style in differentiated instruction is not only limited to developments in the affective field, but also increases cognitive achievement. It has been observed that there is an increase in students' success, interest in the lesson, curiosity, and correct use of punctuation marks in the lessons realized with differentiated instruction. Similarly, it was determined that there was a statistically positive increase in the students' test scores before and after the application. The results reveal that the activities of differentiated education programs in which punctuation suggestions are applied in Primary School 4th Grade Turkish lessons make positive contributions to the development of affective, cognitive and social development.