Rekreasyon bölümü öğrencilerinin mesleki yeterlilikleri, iş bulma kaygısı ve kariyer planlamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the vocational qualifications of the recreation department students, the anxiety of employment and their career planning
  1. Tez No: 822113
  2. Yazar: NİDA NUR AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Üniversite öğrencilerinin mesleki yeterlilikleri ile iş bulma kaygısı ve kariyer planlamaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda mevcut çalışmanın evren ve örneklem grubunu; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 181 öğrenci oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma kapsamında yer alan öğrencilerden ilgili veriler google formlar aracılığı ile toplanmıştır. Mesleki yeterlilik, iş bulma kaygısı ve kariyer planlama ölçeklerinin kullanıldığı bu araştırmada öğrenciler üzerinden elde edilen verilerin analizinde SPSS 26. Programından yararlanılmıştır. Buna göre öğrencilerden elde edilen verilerin çarpıklık basıklık değerleri incelenmiş ve mesleki yeterlilik ve kariyer planlama ölçeklerinin normal dağılım sağladığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda çalışmada karşılaştırmalar yapılırken bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi kullandığı ve anlamlı farklılık saptandığı durumlarda varyansların homojen dağılmamasından kaynaklı olarak Games Howell testinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan iş bulma kaygısı ölçeğinin ise normal dağılım sağlamadığı tespit edilmiştir. Buna göre; iş bulma kaygısı ile ilgili karşılaştırmalar yapılırken, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testinden yararlanılmıştır. Kruskall Wallis H testinin kullanılmasıyla anlamlı farklılık saptandığı durumlarda alan Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Çalışmada; mesleki yeterlilik, kariyer planlama ve iş bulma kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için spearman korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerinin mesleki yeterlilik, kariyer planlama ve iş bulma kaygılarının incelendiği bu araştırmada sonuç olarak; mesleki yeterlilik düzeylerinin arttıkça kariyer farkındalığı düzeylerinin ve iş bulma kaygılarının da arttığı tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bu sonuç, öğrencilerin mesleki yeterliliklerinin gelişmesinin kariyer planlamaları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Meslek, Kariyer, Kaygı
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the vocational qualifications of university students, their anxiety about finding a job and their career planning. For this purpose, the universe and sample group of the current study; Aydın Adnan Menderes University consists of 181 students studying at the Faculty of Sports Sciences. In this context, the relevant data from the students included in the research were collected through google forms. In this study, in which vocational competence, job anxiety and career planning scales were used, SPSS 26. Program was used in the analysis of the data obtained from the students. Accordingly, the skewness and kurtosis values of the data obtained from the students were examined and it was determined that the vocational competence and career planning scales provided normal distribution. In this context, independent sample t-test and one-way analysis of variance were used when making comparisons in the study. In cases where one-way analysis of variance was used and a significant difference was detected, the Games Howell test was used because the variances were not distributed homogeneously. It has been determined that the job anxiety scale within the scope of the research does not provide a normal distribution. According to this; Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used while making comparisons about job anxiety. In cases where a significant difference was detected using the Kruskall Wallis H test, the Mann Whitney U test with field Bonferroni correction was used. In the study; Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between professional competence, career planning and job anxiety. As a result of this research, in which the professional competence, career planning and job finding concerns of the students studying at Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Sport Sciences were examined; It has been determined that as the level of professional competence increases, the level of career awareness and the anxiety of finding a job also increase. This result obtained in the study shows that the development of students' professional competencies has an effect on their career planning. KEYWORDS: Occupation, Career, Anxiety