Kâmuran Şipal'in romanlarında ve hikâyelerinde tradisyonalist yapılanma
Traditional structuring in Kamuran Sipal's novels and stories
  1. Tez No: 822127
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Kâmuran Şipal'in romanlarında ve hikâyelerinde tespit edilen geleneksel unsurların Tradisyonal Yapılanma çatısı altında incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda gelenekselciliğin normları ve temaları çeşitli başlıklar halinde kategorize edilip bu normların ve temaların tanımlanması ve bilgilendirilmesi yapılmıştır. Modernist anlatı geleneğine sahip bir sanatçı olan Kâmuran Şipal'in eserlerinde geleneksele ait unsurların varlığı irdelenmiştir. Kendi gelenek, görenek ve kültürel değerlerinden kopmuş bir sanatçı olamayacağı düşüncesinden hareketle gelenek-modernizm ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the traditional elements identified in Kamuran Sipal's novels and stories were examined under the framework of Traditional Structuring. In this context, the norms and themes of traditionalism were categorized under various headings, these norms and themes were defined and informed. The existence of traditional elements in the works of Kamuran Sipal, an artist with a modernist narrative tradition, has been examined. Taking into consideration that he cannot be an artist who has dropped out his own traditions, customs and cultural values, the relationship between tradition and modernism has been discussed.