Fen eğitimi alanında web tabanlı öğretim ile ilgili yapılan ulusal araştırmalardaki genel eğilimler: bir meta-sentez çalışması
General trends in national research on web-based instruction in science education: A meta-synthesis study
- Tez No: 822126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DİLEK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada fen eğitimi alanında web tabanlı öğretim ile ilgili yapılan ulusal araştırmaların meta-sentez yöntemi ile analiz edilmesi ve çalışmaya dâhil edilen araştırmaların genel eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2006-2022 yılları arasında yayınlanmış nitel desenin kullanıldığı 7 doktora tezi, 11 yüksek lisans tezi ve 2 makale olmak üzere toplam 20 araştırma analiz edilmiştir. Araştırmalar YÖK Tez, EBSCO, Google Akademik ve Proquest veri tabanları kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmalar; yayın yılı, yayın türü, araştırmanın amacı, yöntem, veri toplama aracı, veri analiz yöntemi, araştırmaların uygulandığı sınıf düzeyi, örneklem büyüklüğü, öğrenme alanı ve araştırmanın sonucu olmak üzere kodlama formunda yer alan on başlığa göre incelenmiştir. Araştırmaların incelenmesi sonucu elde edilen veriler kodlama formunda yer alan alt başlıklara göre yorumlanmıştır. Çalışmada, araştırmaların önemli bir bölümünün web tabanlı öğretim ve web 2.0 araçlarının incelenmesi amacıyla yapıldığı, en çok karma desenin ve yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracının kullanıldığı, 6. ve 7.sınıf öğrencileriyle yapılan araştırmaların çoğunlukta olduğu, web tabanlı öğretimin geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma fen eğitimi alanında web tabanlı öğretimle ilgili yapılan araştırmaların bir arada bulunmasını, bundan sonra yapılacak araştırmalara kaynak oluşturmayı, araştırma konusuyla ilgili araştırmacılara yeni fikirler vermeyi ve önerilerde bulunmayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the national studies on web-based instruction in the field of science education with the meta-synthesis method and to determine the general trends of the studies included in the study. In the study, a total of 20 studies, including 7 doctoral dissertations, 11 master's theses and 2 articles, published between 2006 and 2022 using qualitative design were analyzed. The studies were identified by using YÖK Thesis, EBSCO, Google Scholar and Proquest databases. The studies were analyzed according to the ten headings in the coding form, including the year of publication, type of publication, purpose of the research, method, data collection tool, data analysis method, grade level, sample size, learning domain and outcome of the research. The data obtained as a result of the examination of the studies were interpreted according to the subheadings in the coding form. In the study, it was concluded that a significant portion of the studies were conducted to examine web-based instruction and web 2.0 tools, mixed design and semi-structured interview form data collection tool were mostly used, the majority of the studies were conducted with 6th and 7th grade students, and web-based instruction was more effective than traditional instruction. This study provides a collection of studies on web-based instruction in the field of science education, provides a resource for future research, gives new ideas and suggestions to researchers on the research topic.