Bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP) kapsamında dijital öykü yardımıyla geometri öğretimi
Teaching geometry with the help of digital story within the scope of individualized education plan (IEP)
  1. Tez No: 822131
  2. Yazar: İLKNUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın amacı ortaokul kademesinde öğrenim gören tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme öğrencilerinin dijital öykülerle işlenen geometri derslerinin öğrenci performanslarına etkisini araştırmaktır. Araştırma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Öğrencilerin bireyselleştirilmişeğitim planlarını hazırlama sürecinde elde edilen verilere göre; sorulara cevap verme, okuma ve yazma, ilkokul birinci sınıf matematik dersi öğretim programında geometrik çizimler ve şekiller alt ögrenme alanında yer alan becerilere sahip olan öğrencileraraştırmaya dahil edilmiştir. Böylece dört dil ve konuşma bozukluğu, 11 özel öğrenme güçlüğü tanısı konulmuş 15 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Dijital öykü öğretim materyalinin öğrencilerin geometri performanslarına etkisi araştırıldığından dolayı tek grup ön test-son test yarı deneysel model uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından kısa cevaplı test türünde ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Planlarının hedefleri doğrultusunda hazırlanan“Geometri Performans Testi”sürecin başında öğrencilere ön test olarak uygulanmıştır. Sekiz haftalık ders sürecinden sonra aynı performans testi öğrencilere son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin işlenen geometri konuları ile ilgili algılarını ve dijital öyküleme hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır ve tüm süreç boyunca uygulanmıştır. Nicel veriler bağımlı gruplar t testi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin ön test ve son test arasındaki puan farkı anlamlı olup son test lehine olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple hazırlanan Bireyselleştirilmiş Eğitim Planları kapsamında dijital öykü ile işlenen destek eğitim derslerinin öğrenci performansına olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmış olup elde edilen öğrenci yanıtları belirli temalar çerçevesinde sunulmuştur. Dijital öykülemenin geometriyi çevreleri ile ilişkilendirme, günlük hayat problemlerinin çözümünde geometriyi kullanma yönünde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında öykü bağlamında yer alan Öklid dışı geometri, ikizkenar üçgen ile eşkenar üçgen arasındaki ilişki, dörtgen hiyerarşişi konuları ile ilgili doğru çıkarımlarda bulunulmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of geometry lessons taught with digital stories in the resource room of full-time inclusion/integration students studyingin general secondary school. The research group was determined through“criteria sampling”, one of the“purposive sampling”methods. According to the data obtained in the process of preparing students' individualized education plans; Students with skills in answering questions, reading and writing, geometric drawings and shapes in the primary school first grade mathematics curriculum were included in the study. Thus, the study was conducted with 15 students who were diagnosed with four language and speech disorders and 11 with special learning disabilities. Since the effect of the digital story teaching material on the geometry performance of the students was investigated,a single group pretest-posttest quasi-experimental model was applied. The“Geometry Performance Test”, which was prepared by the researcher in the short-answer test type and in line with the objectives of the Individualized Education Plans, was administeredto the students as a pre-test at the beginning of the process. After the eight-week course,the same performance test was administered to the students as a post-test. A semi- structured interview form was prepared by the researcher in order to reveal the students' perceptions about the geometry topics and their views on digital storytelling and it was applied throughout the whole process. Quantitative data were analyzed with dependent groups t-test. The difference in students' scores between the pre-test and the post-test was significant and it was found to be in favor of the post-test. For this reason, it has been concluded that the support education lessons taught with digital stories within the scope of Individualized Education Plans have a positive effect on student performance. Content analysis was used in the analysis of qualitative data, and the student responses obtained were presented within the framework of certain themes. It has been concluded that digital storytelling has a positive effect on associating geometry with their environment and using geometry in solving daily life problems. In addition, it was determined that correct inferences were not made about non-Euclidean geometry, the relationship between isosceles triangle and equilateral triangle, and quadrilateral hierarchy in the context of the story.