Kültürel temelli turizme katılan çocukların turistik deneyimlerinin belirlenmesi
Determination of the touristic experiences of the children participating in cultural-based tourism
- Tez No: 822139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kültürel temelli turizm, dünyanın farklı yerlerindeki kültürlere ait somut ve somut olmayan her türlü çekicilik unsurlarının önemli birer motivasyon kaynağı olduğu bir turizm çeşididir. Günümüz gezginlerinin kültürel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla geçmişe ait veya modern kültürel öğeleri ziyaret etmesiyle birlikte, yaşadıkları turistik deneyimler de önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu araştırmanın temel amacı kültürel temelli turizme katılan çocukların turistik deneyimlerini belirlemektir. Araştırmada postmodern bir yaklaşım benimsenerek genellenebilir sonuçlardan ziyade katılımcıların düşüncelerindeki anlamlar ortaya çıkartılarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Bireysel deneyimler söz konusu olduğu için öznel tecrübelere yüklenen fenomenolojik (olgusalcı) bir bakış açısıyla nitel bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, derinlemesine yapılan ve veri yoğunluğunun fazla olduğu çalışmalarda kullanılan“amaçlı örneklem”yöntemiyle belirlenen ve Aydın'ın Didim ilçesinde ortaokul düzeyinde eğitime devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Toplam 35 çocuk turist ile gerçekleştirilen kültürel bir gezi sonunda yaşadıkları deneyimleri aktarlamaları istenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde sistematik hataların önüne geçilmesi ve çalışmanın geçerlik ve güvenilirliğini arttırmak amacıyla triangülasyon yöntemiyle birden fazla veri toplama yöntemine başvurulmuştur. Buna göre öncelikle her bir katılımcıya ana veri toplama aracı olarak belirlenen gözlem defterleri dağıtılmış ve gezi sonunda yaşadıkları deneyimleri bu defterlere yazmaları istenmiştir. Sonrasında kültürel gezinin bitiminde her bir çocuk turistten en çok beğendikleri fotoğrafları paylaşmaları beklenmiştir. Ayrıca kültürel gezi süresince bir antropolog gruba eşlik ederek, çocuk turistlerin deneyimlerini gözlemlemiştir. Antropolog ile gezi sonunda yapılan yüzyüze görüşme ile de yaşadıkları deneyimlerin kültürel kodları çözümlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın yazılı verilerine içerik analizi uygulanarak, araştırma sorularına cevap olabilecek ifadeler kodlanmış ve sonrasında benzer anlama gelen kodlardan temalar oluşturularak farklı boyutlar altında toplanmıştır. Buna göre kültürel temelli turizme katılan çocukların deneyimlerini açıklayan toplam 4 boyut ve 20 tema ortaya çıkmıştır. Çocuk turistlerin paylaştıkları toplam 17 fotoğraf için Pierce'in Semiyotik Üçgen Modeli'ne göre göstergebilimsel bir analiz yapılarak gözlem defterlerindeki ifadelerle tutarlılık gösterip göstermediklerine bakılmıştır. Bütün verilerin analiz edilmesi sonucunda, çocuk turistlerin genel anlamda olumlu bir kültürel turizm deneyimi yaşadıkları ortaya çıkmış vesomut kültürel varlıkların çekiciliği ile gezdikleri yerler hakkındaki çeşitli bilgilerin ve sunulan hizmetin kalitesinin deneyimleri üzerinde etkili olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada elde edilen sonuçların kültürel turizm alanında faaliyet gösteren seyahat acenteleri, turist rehberleri, yiyecek içecek işletmeleri, müze ve ören yerleri ile yerel yönetimler gibi paydaşlara katkı sunacağı düşünülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kültürel Temelli Turizm, Çocuk Turistler, Turistik Deneyim, Çocuk Dostu Turizm
Özet (Çeviri)
Cultural-based tourism is a type of tourism in which all kinds of tangible and intangible attractions belonging to cultures in different parts of the world are an important source of motivation. Tourist experiences have become an important research topic as today's travelers visit historical or modern cultural items to meet their cultural needs. The main purpose of this research is to determine the touristic experiences of the children participating in cultural-based tourism. In the research by adopting a postmodern approach, it has been tried to be interpreted by revealing the meanings of the thoughts of the participants rather than generalizable results. Since individual experiences are in question, a qualitative research method has been applied with a phenomenological perspective loaded on subjective experiences. The sample group of the research consists of children who continue their education at secondary school level in Didim district of Aydın, determined by the“purposive sampling”method used in in-depth studies with high data density. At the end of a cultural trip with 35 child tourists, they were asked tos hare their experiences. In order to prevent systematic errors in obtaining the research data and to increase the validity and reliability of the study, more than one data collection method with triangulation method was used. Accordingly first of all, observation notebooks, which were determined as the main data collection tool, were distributed to each participants and they were asked to write down their experiences at the end of the trip. Afterwards, each child tourist was expected to share their favourite photos at the end of the cultural tour. In addition, an anthropologist accompanied the group during the cultural trip and observed the experiences of the child tourists. With the face to face interview with the anthropologist at the end of the trip, the cultural codes of their experiences were tried to be analyzed. By applying content analysis to the written data of the research, the expressions that could answer the research questions were coded and the themes were created from codes with similar meanings and gathered under different dimensions. Accordingly, a total of 4 dimensions and 20 themes have emerged that explain the experiences of the children participating in cultural-based tourism. A semiotic analysis was made according to Pierce's Semiotic Triangle Model for a total of 17 photographs shared by child tourists, and it was checked whether they were consistent with the statements in the observation notebooks. As a result of the analysis of all the data, it was revelaed that the child tourists had a positive cultural tourism experience in general, and they stated that the attractiveness of tangible cultural assets, various information about the places they visited and the quality of the service provided had an impact on their experience. It is thought that the results obtained in the research will contribute to stakeholders such as travel agencies, tourist guides, food and beverage businesses, museum and ruins and local goverments. KEYWORDS: Cultural-Based Tourism, Child Tourists, Touristic Experiences, Child-Friendly Tourism.