An investigation into the factors affecting the performance of sub-microsecond high voltage impulse generators
Mikrosaniye altı yüksek gerilim üreticilerinin performansını etkileyen faktörlere ilişkin bir araştırma
- Tez No: 822160
- Danışmanlar: PROF. DR. EDUGE MİRZAHAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, hızlı yüksek gerilim (YG) darbe üreteçlerinin performansındaki tasarıma dayalı iyileştirmeleri araştırmak ve deneysel verilerle doğrulamak amacıyla yapılmıştır. Darbe üreteci tasarım parametrelerinin, ana etkenlere olan duyarlılığını ve bağımlılığını açıklamak için teorik ve benzetim tabanlı bir devre analizi yapılmıştır. Ön direnç, kuyruk direnci ve darbe gerilim bölücü YG kondansatörü değerlerinin çıkış gerilim dalgası parametreleri üzerindeki etkilerine ek olarak, kaçak kapasitans ve endüktans gibi görünmeyen elemanların etkileri de incelenmiştir. Düşük iç endüktans tasarımında üretec içi manyetik alanı en aza indirmek için V şeklinde bir kondansatör geometrisi seçilmiştir. Hızlı darbe ölçümleri için tasarlanan ve gerçekleştirilen kapasitif gerilim bölücüde de düşük endüktif davranışı elde etmek için, ters akım yönlerine sahip ardışık kademelerden oluşan bir yüksek gerilim kondansatörü ve eş eksenli sincap kafesi yapıda bir alçak gerilim kondansatörü kullanılmıştır. Bu sincap kafesi tasarım, tek başına, dalga cephesi süresinde (en az 405 ns iken) %22'lik önemli bir iyileşme sağlamıştır. Harici döngü alanı, ve analog RC filtrasyonunun etkisi de bu çalışmada araştırılmıştır. Çalışmada uygulanan teknikler ve geliştirilen sistemler sonucu dalga şekli parametrelerinde önemli iyileştirmeler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been performed to understand the design based improvements in the performance of fast HV impulse generators and their applications. A theoretical and simulation based circuit analysis has been performed to find out the sensitivity and dependence of the main factors which are effective in the impulse generator's design. In addition to the obvious effects of the elements like front resistance, tail resistance and impulse voltage divider capacitance on impulse parameters, the effects of stray elements like capacitance and inductance have also been investigated. A V-shaped Marx-generator construction has been chosen to minimize the conducting loop area for low internal inductance design. A capacitive voltage divider has been designed, with a high-voltage arm having oppositely directed current paths in the consecutive layers and a low-voltage arm with a squirrel-cage coaxial parallel capacitor, for a very low inductance and a fast rise time. The squirrel-cage design of the low-voltage arm alone has produced a 22% improvement in the wavefront duration compared to the initially constructed conventional impulse generator and measurement system (405 ns wavefront duration minimum). The effect of external loop area, and analogue RC filtration has also been investigated and reported in this study.