Antalya ili kumluca üreme kumsalındaki deniz kaplumbağası popülasyonunun (caretta caretta ve chelonia mydas) bir üreme sezonu boyunca araştırılması
Investigation of the sea turtle population (caretta caretta and chelonia mydas) at kumluca reproduction beach in antalya province during a reproduction season
- Tez No: 822179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya ili Kumluca sahilinde yoğun olarak gözlemlenen deniz kaplumbağalarının potansiyel yuvalama alanlarının belirlenmesi ve bir üreme sezonu boyunca deniz kaplumbağası aktivitesinin izlenmesidir. Çalışmamız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Deniz Kaplumbağası Yuvalama Alanı' olarak tanımlanan 14 km'lik alanı kapsamaktadır. Arazi çalışmaları haziran-eylül 2017 tarihleri arasında günlük olarak gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen yuvaların koordinatı, denize uzaklığı (DIA, YIA, ve DKA olarak) ve varsa vejetasyona uzaklığı kaydedilmiştir. 2017 üreme sezonunda Chelonia mydas'a ait tek çıkış yuva ile sonuçlanırken, Caretta caretta'ya ait toplam 1306 çıkıştan 715 tanesi yuva ile sonuçlanmıştır. Yuva yoğunluğu Caretta caretta için 51,07 yuva/km olarak hesaplanmıştır. Yuvaların denize uzaklıklarının 6-66 m arasında (ortalama 21,75 ±7,71 m) olduğu tespit edilmiştir. 15 ila 30 m arasında ise yoğunluk görülmektedir. Tespit edilen toplam 716 yuvanın 468'inden (%65,4) yavru çıkışı gerçekleşirken, 248'inden (%34,6) yavru çıkışı olmamıştır. Gece yapılan arazi çalışmalarında yumurtlamaya çıkan, toplamda EKB 64 ila 84 cm arasında olan 36 adet Caretta caretta başarılı bir şekilde markalanmıştır. Markalanan bireylerin ortalama EKB 74,7 ±3,90 cm ve ortalama DKB 67,3 ±5,23 cm olarak ölçülmüştür. Türkiye'deki yuvalama kumsalları arasında en önemlilerinden biri olan Kumluca kumsalında yapılan bu çalışmada popülasyonu tehdit eden sorunlar belirlenmiş olup çözümüne ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the potential nesting areas of sea turtles which are observed in the coast of Kumluca, Antalya and to monitor the sea turtle activity during reproduction season. Our study covers the 14 km area defined as 'Sea Turtles Nesting Area' by General Directorate of Nature Conservation and National Parks. Area works were carried out daily between June and September 2017. The coordinates of the nests determined, the distance to the sea (as PWA, HWA, and PDA) and if there is any distance to vegetation were recorded. During the 2017 breeding season, for Chelonia mydas only one outlet was resulted with nest while 715 out of 1306 outlets of Caretta caretta resulted with nests. Nest density is calculated as 51.07 nest/km for Caretta caretta. The distance of the nests to the sea was found to be between 6-66 m (average 21.75 ± 7.71 m). Density is between 15 and 30 m. While 468 (65.4%) of the total 716 nests were determined with cub outlet, there was no cub outlets from in 248 (34.6%). Area works at nights, 36 Caretta caretta which is between 64 and 84 cm and was going out spawning have been successfully branded. The branded ones was determined that the average CCL was 74.7 ± 3.90 cm and average SCL was 67.3 ± 5.23 cm. With this study at Kumluca beach, which is one of the most important nesting beaches in Turkey, problems that threaten the population have been identified and suggestions for their solution are presented.