Assessment of the quality of life for elderly people with acute myocardial infarction living in al-najaf
Necef'te yaşayan akut miyokard infarktüslü yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 822178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş : Koroner arter hastalığı en sık görülen kalp hastalığı tipi olup kalp hastalığı ölümlerinin önde gelen nedenidir. Koroner arter hastalığı sendromu miyokard enfarktüsü sendromu, ani kardiyak ölüm ve stabil anjini içerir. Ek olarak, miyokard iskemisi ve masif nekroza neden olur, bu nedenle akut miyokard enfarktüsü, koroner arterin ani tıkanması nedeniyle oluşur. Akut miyokard enfarktüsü genç yaş gruplarında artmış, mortalite oranlarının yanı sıra ilerleyici aritmiler, kardiyojenik şok ve kalıcı retrosternal ağrı hastaları ölüm riskine sokmuştur. Acil perkütan koroner girişim, kan akışını yeniden sağlamak ve belirlenen miyokard alanını azaltmak için kan damarlarını açar ve tarar, böylece hasta prognozunu iyileştirir. Perkütan koroner girişim sonrası miyokard enfarktüslü hastalarda koroner arter stenozu ve iskemi gelişebilir. Girişimsel tedavi gören akut miyokard enfarktüslü hastalar için perioperatif hemşirelik bakımının, cerrahi başarısını doğrudan etkilediği, komplikasyonları azalttığı ve kurtarma başarı oranlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Son 30 yılda geliştirilen yeni bir terim olan sağlıkla ilgili yaşam kalitesi, sağlığı etkileyen fiziksel ve duygusal faktörleri kapsamaktadır. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesi, enerji düzeyi ve ruh hali gibi bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığına ilişkin beklentilerin yanı sıra sağlığın bu yönleri, sağlık riskleri ve bozuklukları, istihdam durumu, refah ve sosyoekonomik durum arasındaki ilişkileri de dikkate alır. Akut miyokard enfarktüsünden kurtulanlar karakterize edilir ve subjektif sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi yolu farklılıkları not edilmez. Zira bütünleşik bakım terapilerinin hastalık hastalarının uzun vadeli yaşam kalitelerini artırıp artırmayacağını belirlemek kolay olacaktır, bu nedenle yaşam kalitesi ölçümleri fiziksel işlevselliği iyileştirebilir, ağrıyı hafifletebilir ve tedavi etkinliğini veya ölüm oranını tahmin edebilir. Amaç: Bu çalışma, akut miyokard enfarktüslü yaşlı hastalarda yaşam kalitesini değerlendirmeyı amaçlamaktadır. Metodoloji: Şubat ve Mayıs 2022 tarihleri arasında Irak'ın El-Necef şehrinde bulunan El-Hakim Genel Hastanesi, Al-Furat Al-Awsat Hastanesi ve Al-Najaf Kalp Cerrahisi ve Kateterizasyon Merkezi olmak üzere üç hastanede tanımlayıcı kesitsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma popülasyonunu bu hastanelerde akut miyokard enfarktüsü olan yaşlı hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerdeki 197 yaşlı erkek ve kadın hasta oluşturmuştur: Al-Hakim Genel Hastanesi'nde 48, Al-Furat Al-Awsat Hastanesi'nde 39, ve Al-Najaf Kalp Cerrahisi ve Kateterizasyon Merkezi'nde 110'ı çalışma veri toplama süresine katılmayı kabul etmiştir.Dahil edilme kriterleri şu şekilde tanımlanmıştır; bu hastanelerde 60 yaş ve üzeri olmak üzere, yatan hastalar dahil edilmekte, bu hastaneler dışındaki hastalar ise kapsam dışı bırakılmaktadır. Veri toplamak için kişisel bilgi formu ve Mac-New kalp hastalığı için yaşam kalitesi anketi kullanılmıştır. Veriler, SPSS 26 yazılımında, örneklemin frekansı, yüzdesi, ortalaması, standart sapması ve ANOVA ve t-test kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi p≤0.05'tir. Bulgular: Çalışma grubunun %51,3'ünün kadın, %71,6'sının 65 yaş üstü olduğu belirlenmiştir. %55,8'i evli, %81,2'si işsiz, %48,7'si ilk kez yoğun bakım ünitesinde yattığı, %45,2'si ortaokul mezunu olduğu ve %42,1'i 3 gün hastanede kaldığı tespit edilmiştir. Mac-New kalp hastalığı için yaşam kalitesi ölçümü 67.78 ± 8.71, ortalama küresel alt boyut 0.86 ± 2.71 ve en düşük alt boyut sosyal (2.11 ± 0.74) idi. Yeni başlayan kalp hastalığının yaşam kalitesi ölçütü 60-64 yaş grubunda, çalışan çiftlerde, ilk kez yoğun bakım ünitesine yatışlarda, yüksekokul/üniversite mezunlarında ve komorbiditesi olmayanlarda ve bir gün hastanede kalış süresinde diğer gruplara göre daha yüksek saptanmış ve aradaki fark anlamlı bulunmuştur (p≤0,05). Sonuç: Sonuç olarak, miyokard enfarktüslü yaşlı hastaların yaş, medeni durum, iş ve eğitim gibi değişkenlerden etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Having heart diseases or coronary artery disease is the leading cause of heart disease deaths. Its syndrome includes myocardial infarction syndrome, sudden cardiac death, and stable angina. Moreover, it causes myocardial ischemia and massive necrosis, so acute myocardial infarction occurs due to sudden blockage of a coronary artery. Acute myocardial infarction has increased in younger age groups, with mortality rates as well as progressive arrhythmias, cardiogenic shock, and persistent retrosternal pain, putting patients at risk of death. Emergency percutaneous coronary intervention opens and dredges blood vessels to restore blood flow and reduce the determined myocardial area, thus resulting in improved patient prognosis. Patients with myocardial infarction may develop coronary artery stenosis and ischemia after this intervention. Perioperative nursing care for acute myocardial infarction patients undergoing interventional therapy has been shown to directly influence surgical success, reduce complications and improve rescue success rates, which has significant clinical implications for finding a safe and effective mode of care to improve outcomes of patient with acute myocardial infarction and therapeutic effects. Health-related quality of life, a new term developed in the past 30 years, encompasses the physical and emotional factors. Health-related quality of life takes into account expectations of an individual's physical and mental health, like energy level and mood, as well as the relationships between these two aspects of health, health risks and disorders, employment status, welfare, and socioeconomic status. Acute myocardial infarction survivors are characterized and subjective health-related quality of life pathway differences are not noted. It would be easy to determine whether integrated care therapies would enhance valetudinarians' long-term quality of life; therefore, quality of life measurements may improve physical functioning, relieve pain, and predict treatment efficacy or mortality rate. Objectives: This study aimed to assess the quality of life in old age patients with acute myocardial infarction. Methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted between February and May 2022 in three hospitals (Al-Hakim General Hospital, Al-Furat Al-Awsat Hospital, and Al-Najaf Center for Cardiac Surgery and Catheterization) in Al-Najaf City, Iraq. The population consisted of old age patients with acute myocardial infarction in these hospitals. The sample consisted of 197 old age male and female patients in the related hospitals: 48 in Al-Hakim General Hospital, 39 in Al-Furat Al-Awsat Hospital, and 110 in Al-Najaf Center for Cardiac Surgery and Catheterization who agreed to participate during the data collection time. Inclusion criteria were determined as being 60 years or older in these hospitals, being hospitalized patients. Patients in the hospital other than these hospitals were also excluded. Data were collected using a personal information form and the MacNew heart disease health-related quality of life questionnaire and analyzed using frequency, percentage, mean, standard deviation, and ANOVA and t-test in SPSS 26 software. p≤0.05 was accepted as the level of significance. Result: 51.3% of the participants were female and 71.6% were older than 65 years of age. 55.8% were married, 81.2% were unemployed, 48.7% were hospitalized in the cardiac care unit for the first time, 45.2% were secondary graduates, and 42.1% stayed in hospital for 3 days. The score of MacNew heart disease health-related quality of life questionnaire was 67.78 ± 8.71, the mean score of global subscale was 0.86 ± 2.71 and the lowest mean score was obtained from social subscale (2.11 ± 0.74). The score of MacNew heart disease health-related quality of life questionnaire was higher in those who were from the age group of 60-64 years, were working couples, were staying in critical care units for the first time, were college/university graduates, had no comorbidity, and were staying in the hospital for one day compared to the other groups, and there was a statistically significant difference between them (p≤0.05). Conclusion: Consequently, it was found that old age patients with myocardial infarction were affected by variables such as age, marital status, work, and education.