Çocuk oyun alanlarının ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanmaya etkileri
The effects of children's playgrounds on parent-child attachment
- Tez No: 822182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocukların dış dünyayla temas edip sosyalleştikleri mekanlardan biri çocuk oyun alanlarıdır. Çocuk oyun alanları, çocukların fiziksel, kültürel ve sosyal etkileşime geçip eğitimsel, kültürel ve sosyal amaçlı kullandıkları alanlardır. Çocuklar, çocuk oyun alanları ve oynadıkları oyunlar sayesinde dünya ile aralarında bağlantı kurmaya başlarlar. Kurulan bu bağlantıyla çocukların fiziksel, psikolojik, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkı sağlanmış olur. Çocukların oyun ve oyun alanları aracılığıyla ebeveynleriyle kurdukları iletişimin kalitesi çocuğun fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Çocukların, oyun alanlarında ebeveynleriyle birlikte geçirdikleri zaman, aralarındaki etkileşim ebeveyn-çocuk iletişimini, ilişkisini ve bağlanmayı geliştirmektedir. Bağlanma, çocuğun kendine bakım veren ebeveyn ile arasında kurduğu duygusal bağdır. Bebeklik döneminde oluşmaya başlayan ve çocukluk döneminde devam eden bağlanma, bireyin yaşamının ilerleyen aşamalarında da etkisini gösteren bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, Konya kent merkezindeki Nene Hatun Parkı (Selçuklu), Evliya Çelebi Parkı (Meram) ve Adalet Parkı'ndaki (Karatay) çocuk oyun alanlarını kullanan ebeveynler ve çocuklar arasında gerçekleşen ebeveyn-çocuk bağlanmasına katkısını araştırmaktır. Çalışma kapsamında“ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanmada çocuk oyun alanlarının olumlu etkisi vardır”ve“çocuk oyun alanlarında geçirilen süre arttıkça ebeveyn-çocuk arasındaki güvenli bağlanma artar”hipotezlerini test etmek için gözlem yapılmış ve anket uygulanmıştır. Evliya Çelebi Parkı'nda 155, Adalet Parkı'nda 153, Nene Hatun Parkı'nda 151 katılımcı olmak üzere toplam 459 adet anket yüz yüze uygulanmıştır. Çalışma sonucunda“ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanmada çocuk oyun alanlarının olumlu etkisi vardır”hipotezi doğrulanmış ancak“çocuk oyun alanlarında geçirilen süre arttıkça ebeveyn-çocuk arasındaki güvenli bağlanma artar”hipotezi ile çelişen bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's playgrounds are among the places where children come into contact with the outside world and socialize as areas where children interact physically, culturally, and socially and use them for educational, cultural, and social purposes. Children begin to connect with the world through playgrounds and the games they play in these places. With such an attachment, these places contribute to the physical, psychological, cognitive, social, and emotional development of children. The quality of the communication that children establish with their parents through games and playgrounds has significant effects on children's physical, psychological, and social development. When children spend time with their parents in playgrounds, the interaction between them improves parent-child communication, relationship, and attachment. Attachment is the emotional bond that children establish with their caregiving parents. Attachment, which starts during infancy and continues in childhood, is a condition that shows its effects in the further stages of an individual's life. The purpose of the present study is to investigate the contribution of parent-child bonding between parents and children by using children's playgrounds in Nene Hatun Park (Selçuklu), Evliya Çelebi Park (Meram), and Adalet Park (Karatay) in the city center of Konya. Observations were made within the scope of the study and a questionnaire was applied to test the hypotheses of“Children's playgrounds have a positive effect on parent-child bonding”, and“As the time spent in children's playgrounds increases, secure attachment between parents and children also increases”. A total of 459 questionnaires were applied face-to-face (155 in Evliya Çelebi Park, 153 in Adalet Park, and 151 in Nene Hatun Park). As a result of the study, the hypothesis that“Children's playgrounds have a positive effect on parent-child bonding”was confirmed, but a conclusion was reached that contradicted the hypothesis that“As the time spent in children's playgrounds increases, secure attachment between parents and children also increases”.