Ağsız yöntemler kullanarak yüksek basamaktan kısmi diferensiyel denklemlerin çözülmesi
Solving higher order partial differential equations using mesh free method
- Tez No: 822211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, daha yüksek türde kısmi diferansiyel denklemler aracılığıyla kontrol edilen değişen parametre ile zamana bağlı sorunları çözmek için, bu tür araştırma disiplinleri için normal difüzyon formüllerinden daha iyi yanıt yayılımını tanımlamak için daha uygun olan yeni bir sayısal ağsız yöntem sunuyoruz. Hem zaman değişkeni hem de türevleri ile başa çıkmak için sonlu farklar yaklaşımı kullanılmış ve difüzyon denklemi için radyal tabanlı fonksiyonlar tekniği oluşturulmuştur. Yaklaşımımızın doğruluğunu doğrulamak için sayısal deney sonuçları sağlanır ve analitik sonuçlarla karşılaştırılır
Özet (Çeviri)
In this work, we offer a novel numerical mesh-free method for solving time-dependent issues with changing parameter controlled via higher types of partial differential equations, that are better suited for describing response spread for these kind of disciplines of research than regular diffusion formulas. To cope with both the time variable as well as its derivatives, the finite difference approach is used, and the radial basis functions technique is created for diffusion equation. To verify the correctness of our approach, numerical experimentation results are provided and contrasted with analytic results