Gestasyonel diyabeti olan kadınların beslenme düzeninin değerlendirilmesi
Knowledge of gestational diabetic women on balanced diet during pregnancy
  1. Tez No: 822247
  2. Yazar: MAYS IBRAHIM MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, gestasyonel diyabeti olan kadınların beslenme düzeninin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı‎ olarak yapılmıştır. Araştırma Bağdat Valiliği'ne bağlı Bağdat Eğitim Hastanesi ve özel bir kliniğe 30 Aralık 2022 - 28 Mart 2023 tarihleri arasında başvuran 235 diyabetik gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında yapılandırılmış kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %32,3'ünün 28-32 yaş grubunda olduğu, %54,5'inin eğitim düzeyinin lisans ve lisansüstü olduğu, %55,3'ünün beslenme önerisi aldığı, %29,8'inin beslenme önerilerini doktordan aldığı, %43,4'ünün dört kez/öğün yemek yediği, %49,8'inin öğün atlamadığı, öğün atlayanlarında %51,9'unun zayıf kalmak için öğün atladığı, %37,9'unun üzüntülü/yorgun olduğunda her zamankinden az yediği, %54,5'inin sevinçli/heyecanlı olduğunda beslenmesinde bir değişiklik olmadığı, % 21,7'sinin öğün aralarında meyve yediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda özellikle birinci basamaklarda çalışan sağlık profesyonellerinin, gebelere hem anne hem de bebek sağlığı açısından obezitenin zararları ve dengeli beslenmenin faydaları konusunda bilgilerini artırmaya yönelik eğitim programları/kursları düzenlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to evaluate the diet of women with gestational diabetes. The research was conducted with 235 diabetic pregnant women who applied to the Baghdad Training Hospital and a private clinic of the Baghdad Governorate between 30 December 2022 and 28 March 2023. A structured personal information form was used to collect data. Number and percentage distributions were used in the analysis of the data. 32.3% of the pregnant women participating in the study were in the 28-32 age group, 54.5% of them had undergraduate and graduate education, 55.3% received nutritional advice, 29.8% received nutritional advice from a doctor, 43.4% ate four times/meal, 49.8% did not skip meals, 51.9% of those who skipped meals skipped meals to stay thin, 37.9% ate less than usual when they were sad/tired It was determined that 54.5% of them did not change their diet when they were happy/excited, and 21.7% ate fruit between meals. In line with these results, it is recommended that health professionals working in primary care should organize training programs/courses to increase the knowledge of pregnant women about the harms of obesity and the benefits of a balanced diet in terms of both maternal and infant health.