Dijital ve konvansiyonel yöntemlerle elde edilen oklüzal splintlerin dayanımlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the strength of occlusal splints obtained by digital and conventional method
- Tez No: 822246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, oklüzal splint üretimi için farklı teknolojiler kullanarak farklı materyallerin eğilme dayanımını incelemek ve karşılaştırmaktır. Materyallerin eğilme dayanımı için 45 adet dikdörtgenler prizması (64x10x3.3 mm) ve 15 adet disk (çap: 12,5 mm, kalınlık: 1,5 mm) şeklinde toplam 60 tane örnek üretildi. Örnekler üretim yöntemlerine göre geleneksel, eksiltmeli ve eklemeli olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Eklemeli grupta hem tek eksenli (uniaksiyal) hem çift eksenli (biaksiyal) eğilme dayanımları incelendi. Geleneksel üretim yönteminde ısı ile polimerize olan rezin, eksiltmeli üretim yönteminde prepolimerize blok, eklemeli üretim yönteminde ise ışıkla polimerize olan sıvı rezin kullanıldı. Üç nokta eğme testi ile dikdörtgen şeklindeki örneklerin uniaksiyal eğilme dayanımları, üç top üzerinde piston testi ile disk şeklindeki örneklerin biaksiyal eğilme dayanımları üniversal test cihazı kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analiz için Tek Yönlü Varyans Analizi, Weibull Analizi, Ki-Kare Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and compare the flexural strength of different materials using different technologies for the production of occlusal splints. For the flexural strength of the materials, a total of 60 specimens in the form of 45 rectangular prisms (64x10x3.3 mm) and 15 discs (diameter: 12.5 mm, thickness: 1.5 mm) were produced. The samples were divided into 3 groups according to their production methods as traditional, subtractive and additive. Both uniaxial and biaxial flexural strengths were examined in the additeve group. Heat-cured resin was used in the traditional production method, prepolymerized block was used in the subtractive production method, and light-cured liquid resin was used in the additive production method. The uniaxial flexural strengths of rectangular specimens were measured with the three-point flexural test, and the biaxial flexural strengths of the disc-shaped specimens were measured using the piston on three ball test using a universal test device. One-Way Analysis of Variance, Weibull Analysis, and Chi-Square Test were used for statistical analysis.