The ımpact of video modeling combined with skillstreaming teaching procedures on the social ınteraction skills of middle school aged students with autism spectrum disorders
Skillstreaming öğretim prosedürleri ile birleştirilmiş video model yönteminin otizm spektrum bozukluğu olan ortaokul çağındaki öğrencilerin sosyal etkileşim becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 822248
  2. Yazar: ONUR EMRE KOCAÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARY E. LITTLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Central Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, OSB tanısı almış ortaokul öğrencilerinin sosyal becerilerin geliştirilmesine yönelik Skillstreaming prosedürlerini takip edilerek oluşturulan video model müdahale paketi programının etkililiğini araştırmaktır. Spesifik olarak, bu çalışmanın amacı, video model müdahale paketinin OSB'li ortaokul çağındaki üç öğrencinin sosyal beceri performansı üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Video model müdahale paketinin iki temel sosyal beceri (yani selamlaşma ve sohbet başlatma) üzerindeki etkilerini değerlendirmek için katılımcılar arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, özel eğitim sınıfında kayıtlı OSB tanısı almış üç ortaokul öğrencisidir. Bağımlı değişken, her sabah dersin ilk 10 dakikası içinde öğretmeni selamlarken ve bir konuşma başlatırken gerçekleştirilen doğru sosyal beceri adımlarının yüzdesi olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişken, sosyal beceri öğretimi sırasında Skillstreaming prosedürünün (örn: model olma, rol oynama, dönüt verme) takip edildiği video model ve doğrudan öğretim yöntemlerini içeren bir müdahale paketidir. Bu araştırmanın bulguları, her üç öğrencinin de video model müdahale paket uygulanmasının ardından sosyal beceri performanslarını geliştirdiğini göstermiştir. Buna ek olarak izleme evresinde, her bir öğrencinin sosyal beceri performansının kalıcı olduğu görülmüştür. Gelecekte yapılacak çalışmalar ve OSB tanısı almış öğrencileri olan öğretmenleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effectiveness of an intervention package that combined Skillstreaming procedures for the development of social skills with the use of video modeling for middle school students identified with ASD. Specifically, the purpose of this study was to determine if the video modeling intervention package has an impact on social skill performance of three middle school-aged students with ASD. A multiple probe design across participants was employed to assess the effects of the video modeling intervention package on two beginning social skills (i.e., initiate greetings and initiate a conversation). The participants were three middle school-aged students with ASD enrolled in a self-contained classroom. The dependent variable was the percentage of correct social skills components performed when greeting the teacher and initiating a conversation within in the first 10 minutes of class each morning. The independent variable was an intervention package that included video modeling and direct instruction for each social skill component with Skillstreaming procedures (i.e., modeling, role playing, feedback). The results of this research indicated that all three students improved their social skills performance following the implementation of the video modeling intervention package. Furthermore, during the maintenance phase, the social skills performance of each student was maintained. Recommendations for further study and for teachers of students with ASD are presented.