Farklı bölgelerdeki prekast kirişli köprü davranışının incelenmesi
- Tez No: 822314
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında 58 m açıklıklı prekast I-90 ve prekast I-120 kirişli betonarme bir köprünün üç farklı deprem bölgesi olan Konya, Ağrı ve İstanbul bölgelerinde AASHTO 2007, TKDY 2020 ve TBDY 2018 şartnamelerine uygun olarak bilgisayar destekli analiz ve tasarım programı olan sap2000 V.21 programında ön tasarımı ve analizi yapılmıştır. Köprü 2 şeritli ve 8 m genişliğe sahiptir. Her modelde elastomer mesnet rijitlikleri düşey, yatay, burulma ve dönme rijitlikleri hesaplandıktan sonra aynı tip elastomer mesnet kullanılmış olup modellerde kolonların temele bağlatışı ankastre olarak tanımlanmıştır ve her bir köprü modeline bölge ve yönetmelikler kapsamında tanımlanan spektrum eğrileri ile modeller X ve Y yönünde deprem yüküne maruz bırakılmış ve 4 zemin türüne göre 12 farklı modelde analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda deformasyon ve kesit tesirleri elde edilmiş bulgular tablo ve grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, precast I-90 and precast I-120 beams with 58 m span Konya, Ağrı and Istanbul, which are three different earthquake zones of a reinforced concrete bridge. in accordance with AASHTO 2007, TKDY 2020 and TBDY 2018 specifications in the sap2000 V.21 program, which is a computer-aided analysis and design program. preliminary design and analysis were made. The bridge has 2 lanes and a width of 8 m. Each The elastomer support stiffnesses in the model are vertical, horizontal, torsional and rotational stiffnesses. After calculation, the same type of elastomer support was used and the models were The connection of the columns to the foundation is defined as built-in and each bridge model Models X and Y with spectrum curves defined in regions and regulations It was subjected to earthquake load in the direction of analyzes were made. As a result of the analysis, deformation and section effects were obtained. The findings are presented in tables and graphs.