Metal çerçeveli giydirme cepheler
  1. Tez No: 75154
  2. Yazar: ERTUĞRUL UZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Modern mimarlık akımına paralel olarak yüksek bina yapım teknolojilerinin geliştirilmesi, bina cephelerinde opak yüzey oranlarının düşmesi ve saydam yüzeylerin genişlemesi, dış ortam koşullarına dayanıklı metal ve plastik malzemelerin geliştirilmesi, camın büyük boyut ve değişik özelliklerde üretilebilmesi, büyük cam yüzeyleri içeren hafif cephe sistemlerini doğurmuş ve geliştirmiştir. Tezde bu genel gelişme çerçevesinde ele alman hafif giydirme cepheler ile, sorunları daha yoğun olan giydirme cephelerde saydam ve opak bileşenler sistemli bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, giydirme cephelerin tanımlanması, tarihsel gelişimi ve giydirme cephelerin kullanım nedenleri anlatılmıştır. ikinci bölümde, giydirme cepheler; ağır asma ve metal çerçeveli giydirme cepheler olarak iki ana başlık altında sınıflandırılarak tanıtılmış, cephe sistemlerini oluşturan malzemeler hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Bu bölümde, metal çerçeveli giydirme cephelerin sınıflandırmaları ; taşıyıcı iskelet türüne göre ve taşıyıcı iskelet ile dolgu panelleri arasındaki ilişki türüne göre detaylı olarak incelenmiş sistem örnekleri çizimlerle desteklenerek anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, giydirme cephelerin genel problem noktaları olan opak bölgeler üzerine yoğunlaşıp bu bölgelerde kullanılan malzemeler, malzemelerin özellikleri ve uygulamada kullanılan sistemler kesit kuruluşları incelenerek anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, opak bölgelerdeki performans kriterleri genel olarak sıralanıp metal çerçeveli giydirme cepheler için performans kriterleri detaylı olarak incelenmiştir. Bölüm sonunda metal çerçeveli giydirme cephelerde opak bölgelerdeki farklı kesit kuruluşları anlatılmış ve bu bölgede kullanılan bileşenlerin performansları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde metal çerçeveli giydirme cephelerin genel kullanım amacından hareketle sistem kuruluşunun düzgün olmasının önemi ve gerekliliği anlatılarak tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CURTAIN WALL CLADDINGS Claddings are exterior wall system which support only their own dead weight ; they transfer vertical gravity and horizontal wind loads to the building structure. Cladding wall systems provide us lots of advantages than conventional masonry system. The first steel-framed skyscraper, the Home Insurance Building in Chicago (1883) introduced the concept of the curtain wall, an exterior cladding (made in this case of masonry) supported at each story by the steel frame, rather than bearing its own load to the foundations. The principal advantage of the curtain wall is that because it bears no vertical load, it can be thin and lightweight regardless of the height of the building, as compared to a masonry bearing wall, which becomes prohibitively thick and weighty at the base of a very tall building. The name“curtain wall”derives from the idea that the wall is thin and“hangs”like a curtain on the structural frame, [1]. The major purpose of cladding is to separate the indoor environment of a building from the outdoors. Cladding must prevent the entry of rain, snow, and ice into a building. This requirements is complicated by the fact that water on the face of a building is often driven by wind at high velocities and high air pressure, not just in a downward direction, but in every direction, even upward. Detailing methods for exterior wall components are influenced to varying degrees by the building structural design. All high-rise structures, whether steel or concrete, will transfer movement to the building facade. Steel structures can be more flexible than concrete (which by virtue of its greater weight and dampening characteristics is inherently suffer than steel), while concrete framing imports movement to the exterior wall due to long-term shrinkage, [2]. Curtain wall cladding can be classified under subtitle opaque and transparent components in two parts. In this thesis; firstly cladding wall system introduced in generally and after the subject of the thesis opaque and transparent regions extensively examined. Introduction and historical development of external wall systems mentioned in the first part of the thesis. Cladding walls, in general today is made variously from brick, stone, or concrete masonry, slabs of cut stone, panels of precast concrete, a profusion of different metal- glass combinations, preassembled components of light cold-formed steel framing with