Acil servise multitravma ile başvuran hastalarda saptanan sternum fraktürlerinin ISS, NISS ve trıss skorlama sistemleri ile ilişkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the relationship of sternal fractures with İSS, NİSS and triss scoring systems in patients presenting to the emergency department with multitrauma
- Tez No: 822313
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada multitravma nedeniyle acil servise başvuran ve toraks bilgisayarlı tomografisi (BT)'nde sternum fraktürü tespit edilen hastalarda eşlik eden patolojilerin belirlenmesi ve olguların prognozunun Injury Severity Score (ISS), New Injury Severity Score (NISS) ve Trauma Score and Injury Severity Score (TRISS) skorları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışma, 01.01.2015- 31.12.2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne multitravma nedeniyle başvuran ve sternum fraktürü saptanan 163 olgunun dosyasının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: En sık eşlik eden patolojiler %54,0 kot fraktürü ve %26,4 akciğer kontüzyonu idi. Olguların %16,6'sı taburcu olurken, %4,3'ü 30 gün içerisinde eksitus oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the accompanying pathologies and prognosis of patients who presented to the emergency department with multitrauma and were found to have a sternum fracture in thorax computed tomography (CT). The study also aims to evaluate the relationship of Injury Severity Score (ISS), New Injury Severity Score (NISS), and Trauma Score and Injury Severity Score (TRISS) with sternum fracture. Methods: This cross-sectional study retrospectively evaluated the medical records of 163 cases with sternum fracture who presented to Bursa Uludağ University Medical Faculty Emergency Service between January 1, 2015, and December 31, 2022, due to multitrauma. Results: The most common accompanying pathologies were rib fracture (54.0%) and lung contusion (26.4%). Among the cases, 16.6% were discharged, and 4.3% died within 30 days.