Detection of immune targetable cancer biomarkers in the cancer genome atlas datasets
Kanser genom atlası veri setlerinde bağışıklıkla hedeflenebilen kanser bı̇yobelı̇rteçlerı̇nı̇n tespiti
  1. Tez No: 822326
  2. Yazar: TALİP ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SÜZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biostatistics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Biyoinformatik veri analizindeki gelişmeler, tümör örneklerinde kişiselleştirilmiş kanser tedavisi için kullanılabilecek genomik, transkriptomik ve epigenetik varyasyonların tanımlanmasını sağlamıştır. Kanser immünoterapisi, özellikle kanser hücreleri ile tümör mikroçevresindeki immün hücreler arasındaki etkileşimlerde yer alan ve bağışıklık sisteminden kaçışı durduran ileri bir kanser tedavisi olarak geliştirilmiştir. İmmünoterapinin etkinliği, genomik değişiklikler, tümör neo- antijenleri, immün fenotip ve tümör mikroçevresindeki diğer biyobelirteçlerden etkilenebilir. Teknolojik gelişmeler, kanser ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantının daha derinlemesine araştırılmasına izin vermiş ve bu da biyobelirteç keşfinde ilerlemelere yol açmıştır. Kanser Genom Atlası (TCGA) projesi hem basit nükleotid varyasyonları (SNV'ler), kopya sayısı varyasyonları (CNV'ler), DNA metilasyonu, gen ifadesi, miRNA ifadesi gibi moleküler verileri hem de ilaç yanıtları ve sağ kalım verileri gibi klinik verileri sağladığından, bu veriler biyobelirteç tespiti ve ilaç yanıtı gibi birçok çalışma için kullanılabilir. Bu projede, hasta kümelerinin klinik değişkenlerini ve özelliklerini karşılaştırmak için öngörücü ve prognostik belirteçleri analiz etmek üzere bütünleştirici kümeler aracılığıyla tümörle ilişkili proteinlere odaklandık. Son olarak, kansere, hasta gruplarına ve biyobelirteçlere özgü sonuçları sunan ve görselleştiren bir web aracı geliştirdik. Web aracı, hasta kümelerinin/alt hasta gruplarının sağ kalım istatistiklerini etkileyen aday biyobelirteçleri birleştirmek için bir ara yüz olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Advances in bioinformatics data analysis have enabled the identification of genomic, transcriptomic, and epigenetic variations in tumor samples, that can be used for personalized cancer treatment. Cancer immunotherapy has been developed specifically as an advanced cancer therapy, involved in the interactions between cancer cells and immune cells in the tumor microenvironment, which are the basis of cancer cell for immune escape. The efficacy of immunotherapy can be affected by genomic alterations, tumor neoantigens, immune phenotype, and other biomarkers in the tumor microenvironment. Technological advancements have permitted more in- depth investigation into the link between cancer and the immune system, which has led to advancements in biomarker discovery. Since The Cancer Genome Atlas (TCGA) project provides both molecular data including simple nucleotide variations (SNVs), copy number variations (CNVs), DNA methylation, gene expression, miRNA expression, and clinical data such as drug responses and survival data, these data can be used for many studies such as biomarker detection and drug response. In this project, we focused on tumor-associated proteins through integrative clusters to analyze predictive and prognostic markers to compare clinical variables and characteristics of patient clusters. Finally, we developed a web tool that assists users in querying data and visualizing results specific to cancer, cohorts, and biomarkers. The web tool provides an interface to combine candidate biomarkers which affect survival statistics of patient clusters/sub-cohorts.