Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının siyasal alana katılımı (1985-2021)
Political participation of the Western Thrace Muslim Turkish minority (1985-2021)
  1. Tez No: 822327
  2. Yazar: FATICH SAR CHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülke sınırları içerisinde var olan azınlıklara yönelik ortaya koyduğu politikalar ile sık sık gündeme gelen Yunanistan hükümeti, hukuki statü kapsamında tanıdığı tek azınlık toplumu olan Batı Trakya Müslüman (Türk) Azınlığına çeşitli zorluklar çıkarmakta, onların yaşam standartlarını düşürmektedir. Yunan hükümeti yıllarca azınlığın karşısına, başta ifade özgürlüğü olmak üzere eğitimsel, ekonomik, dini ve siyasal anlamda birtakım engeller çıkarmış ve çıkarmaya devam etmektedir. Yaşanan tarihsel sürecin de ele alındığı çalışmada, tüm sorunlar karşısında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının siyasal anlamda verdiği mücadele incelenmektedir. Hükümet tarafından karşılarına çıkarılan tüm engellere rağmen, siyasal anlamda temsil hakkından vazgeçmeyen azınlık halkı, yıllar boyunca haklarını savunmaktan geri durmamaya özen göstermiştir. 1981 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi konumunda yer alan Yunanistan, ülkesinin vatandaşlığını taşıyan azınlık toplumlarına“eşit vatandaş”muamelesi uygulamaktan uzak durmuş, aksine en temel haklarından yararlanmalarına engel olmuştur. 1990 yılında yeni seçim kanunu ile %3'lük baraj kuralını getiren Yunanistan, açık bir biçimde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının siyasal katılımını engellemek istemiştir. O dönem azınlığın lideri olarak ön plana çıkan Dr. Sadık Ahmet, bu kurala rağmen geri durmamış ve 10 Ekim 1993 tarihinde o dönemin bağımsız“Güven”listesi adayı olarak 24.906 oy almıştır. Ancak bu oy sayısı yine de yeterli olmamış, seçim barajı aşılamadığından dolayı Dr. Sadık Ahmet meclise girememiştir. Meclise ilk kez temsilci gönderemeyen azınlık halkı, bir Parti kurmanın şart olduğunu düşünmüş ve bu doğrultuda Dr. Sadık Ahmet önderliğinde Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi kurulmuştur. Dr. Sadık Ahmet'in göstermiş olduğu üstün başarı sayesinde siyasal katılımda çağ atlayan azınlık halkı, günümüze kadar dik duruşunu korumayı başarmıştır. Bu nedenle tezimizin incelediği dönem özellikle 1985-2021 yıllarını kapsamaktadır. Zira 1985 yılında Dr. Sadık Ahmet siyasete atılmış ve devamında azınlık halkı birtakım haklardan yararlanmaya başlamıştır. Tüm bu hadiselerin yaşanmasının temel nedeni, tahmin edileceği üzere Türk-Yunan ilişkilerindeki tarih boyunca süregelen inişli çıkışlı seyirdir. İki ülke arasındaki gerilim, Batı Trakya Azınlığına yönelik olumsuz politikaları da arttırmıştır. Bizler de bu doğrultuda çalışmamız ile Batı Trakya Türklerinin tarihsel süreçte siyasal serüvenini ele almayı, temel sorunları tespit etmeyi ve bölgeye bu anlamda bir katkıda bulunmayı amaçladık. Siyasiler ile sahada gerçekleştirilen mülakatlar ve çalışmalarımız sonucu edindiğimiz bulgulara göre teknoloji çağının ilerlemesi bölge halkının sosyal medyayı daha aktif kullanmasına vesile olmuş ve bu bağlamda azınlığın bilgiye hızlı ulaşması siyasete olan ilgisini de arttırmıştır. Gençlerin de bu anlamdaki etkileşimi azınlık siyasetine olumlu yönde yansımıştır. Diğer yandan Batı Trakya'da Üniversite mezunlarının çoğalması ile azınlığın sorunlar karşısında çözüm üretilebilmesi adına umutları yeşermiştir. Ancak, bölgedeki işsizlik sorunları nedeniyle, gençler bölgeyi terk etmeye başlamıştır. Bölgede bulunan Türk nüfusunun hızla azalması ise bizlere gelecekte Batı Trakya Türklerinin belirsiz bir tablo ile karşı karşıya kalabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Greek government, which frequently comes to the agenda with its policies towards minority groups within its borders, creates various difficulties for the Muslim Minority of Western Thrace, which is the only officially recognized, and lowers their living standards. For years, the Greek government has been imposing various obstacles on the minority, especially in terms of freedom of expression, education, economy, religion, and politics. This study examines the struggle of the Muslim Turkish Minority of Western Thrace on a political aspect, besides considering the historical process. Despite the imposed obstacles, the persistent minority on its right to political representation, has made efforts to defend themselves throughout the years. Since 1981, Greece has been a member of the European Union, but it has failed to treat its minorities as“equal citizens”and instead hindered their basic rights. In 1990, Greece introduced a 3% electoral threshold through a new law, clearly aiming to hinder the political participation of the Muslim Minority of Western Thrace. Dr Sadık Ahmet emerged as the leader of the minority during that period and did not step back despite this law and received 24,906 votes as an independent candidate from the“Güven List”on October 10, 1993. However, these votes were not enough, and Dr. Sadık Ahmet couldn't enter the parliament due to the threshold. The minority, who couldn't send a representative to the parliament for the very first time, considered the establishment of a political party was necessary and accordingly the“Friendship, Equality, and Peace Party”was founded under the leadership of Dr. Sadık Ahmet. Thanks to the outstanding success shown by Dr. Sadık Ahmet, the minority made a leap in political participation and managed to maintain its steadfastness until the present day. Therefore, the period covered by the thesis, specially spans from 1985 to 2021. In 1985, Dr. Sadık Ahmet entered the politics, and the minority began to get some certain rights. The main reason for all these is, as can be anticipated, the fluctuating course of Turkish-Greek relations throughout history. The tension between two countries has also increased negative policies towards the Western Thrace Minority. Through our efforts in this endeavour, we aimed to address the political struggles in the historical process, identify the main problems and contribute to the region in the sense. According to the findings we obtained because of several interviews and studies conducted with politicians, we have seen that the age of technology led the locals to use social media actively. And in this context, the minority's rapid access to information increased their interests in politics. The interaction of young people has positively reflected on politics. On the other hand, with the increase of bachelor graduates in Western Thrace, minority's hope in finding solutions to the problems has grown. However, due to the unemployment issues, young people started to leave the region. The rapid decline of the Turkish population in the region shows us that the Turks of Western Thrace may face an unpredictable future.