1937-1961 dönemi Türkiye'de ormancılık politikaları ve uygulamaları
Forestry policy and practices in Turkey between 1937-1961
  1. Tez No: 822377
  2. Yazar: ZÜLEYHA YURTTABİRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM KURULOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada 1937-1961 arası dönemde Türkiye'de uygulanan ormancılık politikaları ve uygulamaları incelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde konunun kronolojik takibinin yapılmasını açısından Osmanlı Devleti döneminde uygulanan ormancılık faaliyetleri ele alınmıştır. Birinci bölümde Tek Parti Dönemi ormancılık politikaları incelenirken 1937 yılında çıkarılan ilk orman kanunu kapsamında genel hatlarıyla dönemin değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde Çok Partili siyasal hayatın ormancılık politikalarına yansımasından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde 1961 Anayasası ile ilk defa bir anayasada yer bulan orman kanunu anlatılmıştır. Yapılan kanun ve uygulamaların halk nezdindeki karşılığını anlamak amacıyla halkın ormana bakışı ve yararlanma türleri ele alınmıştır. 1937 yılında kanuni olarak koruma altına alınan ormanlar zaman içerisinde devletin daha fazla ilgilenmesi ile halk ve devlet arasında çatışma konusu haline gelmiştir. Orman, halk- devlet üçgeni arasında kanuni uygulamalar ve sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the forestry policies and practices applied in Turkey studied between 1937-1961. The introduction discussed forestry activities during Ottoman rule to follow the subject chronologically. The first chapter examines the forestry policies of the Single Party Period, in general terms, within the scope of the first forest law enacted in 1937. The second chapter mentions the reflection of multi-party political life on forestry policies. The third chapter explains the 1961 Constitution and forest law implemented for the first time in the constitutional history of Türkiye. Understanding the response to the rules and practices in the eyes of the people, the view of the people on the forest and the types of utilization are discussed. The forests, taken under legal protection in 1937, became the subject of conflict between the public and the state, with the state's more interest in time. The forests, public, and state triangles discuss the legal practices and their results.