Al/B4C metal köpük katmanlı kompozit malzeme üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Al/B4C metal foam layer composite materials production andinvestigation of the mechanical properties
- Tez No: 822376
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK, ÖĞR. GÖR. HALİL KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Savunma ve otomotiv sektöründe kullanılabilecek yüksek darbe ve korozyon direncine sahip, düşük ağırlıklı B4C parçacık takviyeli ve katmanlı alüminyum sandviç köpük (ASK) malzemeler toz metalürjisi (TM) tekniği ile üretilmiştir. Çalışmada B4C katmanlı ve katmansız olmak üzere 5 farklı kombinasyona sahip ASK malzemeler elde edilmiştir. Al köpükte ana malzeme olarak ön alaşımlı Alumix 231 (Al-Cu %2,5-Mg %0,5–Si %14) alaşımı kullanılırken köpürtücü ajan olarak ise ağırlıkça %1 oranında TiH2 (
Özet (Çeviri)
Low-weight B4C particle reinforced and layered aluminum sandwich foam (ASK) materials with high impact and corrosion resistance that can be used in the defense and automotive industries are produced by powder metallurgy (TM) technique. In the study, ASK materials with 5 different combinations, B4C layered and unlayered, were obtained. While the pre-alloyed Alumix 231 (Al-Cu 2.5%-Mg 0.5%–Si 14%) alloy was used as the main material in Al foam, 1% by weight TiH2 (