Karşılaştırmalı vaka çalışması ekseninde ülkelerin insani yardım politikaları: Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya örnekleri
Humanitarian aid policies of countries on the axis of comparative case study: Examples of United States of America, China and Russia
  1. Tez No: 822424
  2. Yazar: GULSHAN ZEYNALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsani yardımın dünya üzerindeki önemi ve gerekliliği açıktır. Doğal ve ya insani krizler sonucunda oluşmuş zorluklara karşı insanlara destek olmak, insani değerlere ve insan haklarına saygı göstermenin bir göstergesidir. Bu çalışmada da ilk önce insani yardımın tarihi, tanımı, kavramsallaştırılması açıklanmıştır. Ayrıca, uluslararası teoriler ekseninde realizm ve liberalizmin insani yardıma yaklaşımı tartışılmıştır. Daha sonra ise üç farklı bölgeden olan ülkenin (Amerika, Çin ve Rusya) insani yardım politikaları araştırılarak, politikaları belirleyen aktörler, uygulayan kurumlar, insani yardımın bütcesi ve kaynakları, yardımların türleri, yardım yapılan bölgeler, yapılan yardımların miktarı açıklanmıştır. Politikaları daha iyi anlama amacıyla ülkelerin izledikleri politik çerçeve doğrultusunda örnekler seçilmiştir. Üç ülkenin insani yardım çalışmaları önceden belirlenmiş kalemler üzerinden karşılaştırılmıştır ve sonuçta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance and necessity of humanitarian aid in the world is clear. Supporting people in the face of difficulties that have arisen as a result of natural or humanitarian crises is an indication of respecting human values and human rights. In this study, firstly, the history, definition and conceptualization of humanitarian aid are explained. In addition, the approach of realism and liberalism to humanitarian aid has been discussed in the axis of international theories. Then, the humanitarian aid policies of the countries (America, China, Russia) from three different regions were researched, the actors determining the policies, the institutions implementing the policies, the budget and resources of the humanitarian aid, the types of aid, the regions where the aid was given, and the amount of the aids was explained. In order to better understand the policies, examples were selected in line with the political framework followed by the countries. The humanitarian aid efforts of the three countries were compared over predetermined items and ultimately evaluated.