Avrupa'daki ulusal inovasyo sistemlerinin karşılaştırmalı performans analizi
Comparative performance analysis of the national innovation systems in Europe
- Tez No: 822467
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ulusal İnovasyon Sisteminin etkin işletilmesi için diğer ülkelerle karşılaştırmalı şekilde eksik yönlerin tespiti ve buna uygun politika tasarımı gerekir. Buradan hareketle çalışmamızda Avrupa'daki ülkelerin ulusal inovasyon sistem performanslarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 35 Avrupa ülkesinin 2020-2022 yılı verilerinden hareketle Veri Zarflama Yöntemi ile inovasyon sistemlerinin etkinliği incelenmiştir. İnovasyon sistemleri bilginin üretilmesi ve bilginin ticarileştirilmesi şeklinde iki ayrı alt süreç çerçevesinde analiz edilmiştir. Öncelikle ülke inovasyon sistemlerinin etkinlikleri ölçülerek performanslarına göre sınıflandırılmış daha sonra ise etkin bulunmayan ülkeler için sistem unsurlarına ilişkin potansiyel iyileştirme oranları belirlenmiştir.İnovasyon sistemlerinin etkinlik ölçümüne ilişkin bulgular Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç, İsviçre'nin bilgi üretim sürecinde, Avusturya, Danimarka, Estonya, İsveç, Güney Kıbrıs, Lüksemburg ve Malta'nın bilgi ticarileşmesi sürecinde tam etkin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca ülkeler, bilginin üretilmesi ve ticarileşmesi süreçlerindeki etkinliğe göre de sınıflandırılmıştır. Buna göre 15 ülke“inovasyon liderleri”arasında, Türkiye'nin de içinde bulunduğu, 13 ülke ise“inovasyonda geç kalanlar”sınıfında yer almıştır. Bu sonuçlar inovasyon performansı açısından Avrupa'daki ülkeler arasında önemli bir bölünmüşlük olduğunu göstermiştir. İnovasyon sistemlerinin potansiyel iyileştirme oranlarına ilişkin bulgular politika tasarımı için önemli çıkarımlar sunmuştur. Bilginin üretilme sürecindeki girdiler açısından AB üyesi ülkelerin en çok özel AR-GE harcamalarının artırılmasına, Türkiye'nin de içinde yer aldığı, AB üyesi olmayan ülkelerin ise doktora mezunu sayısında iyileştirme ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Bilginin ticarileşmesi açısından ise Avrupa'daki ülkelerin ortak bilimsel yayın sayısı girdisine ilişkin iyileştirmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alandaki iyileştirme ihtiyacı AB üyesi olmayan ülkelerde ve özellikle de Türkiye'de çok daha büyük oranda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effective operation of the national innovation system needs to determine the deficiencies in comparison with other countries and to design a policy accordingly. From this point of view, in our study, it is aimed to analyse the national innovation system performances of the countries in Europe comparatively.The efficiency of innovation systems with the Data Envelopment Method was examined based on the data of 35 European countries for the year 2020-2022. Innovation systems are analyzed within the two separate sub-processes, namely the production of knowledge and the commercialization of knowledge. Firstly, the efficiency of the innovation systems of the countries was measured and classified according to their performance, and then the potential improvement rates for the system elements were determined for the countries that were not efficient.Results on the efficiency measurement of systems revealed that the United Kingdom, Denmark, Sweden, Switzerland are fully active in the knowledge production process, while Austria, Denmark, Estonia, Sweden, Southern Cyprus, Luxembourg and Malta are fully active in the knowledge commercialization process. In addition, countries are classified according to the efficiency in the production and commercialization of knowledge. Accordingly, 15 countries were among the“innovation leaders”, including Turkey, and 13 countries were included in the“late innovators”category. These results showed that there is a significant divide between countries in Europe in terms of innovation performance.Findings regarding the improvement rates of innovation systems offered policy implications. In terms of the production process of knowledge, EU countries need to increase private R&D expenditures the most, and that there is a need for improvement in the number of doctoral graduates in non-EU countries, including Turkey. In terms of commercialization of information, countries in Europe need improvement regarding the input of the number of common scientific publications. The need for improvement has been identified in non-EU countries and Turkey.