Putin dönemi Rusya-Çin ilişkileri
Russia- China relations in Putin Period
- Tez No: 822473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
“Putin Dönemi Rusya-Çin İlişkileri”başlığı altında, başlangıç aşamasından günümüze kadar gelen süreçte,iki devlet arasında yaşanangelişmelere odaklanan bu tez, iki devlet arasındaki diplomatik, ekonomik ve askeri ilişkilerin yanı sıra; ilişkilere yön veren faktörleri ve iki ülkenin müttefik mi yoksa rakip mi olduğunu incelemektedir. Rusya ve Çin'in diplomatik etkileşimi on yedinci yüzyılda başlamışsa da ancak o yıllar bağlamında tam anlamıyla yakın müttefik oldukları ifade edilemez. Sovyet-Çin ilişkilerine bakıldığında, görünüşte her iki tarafın dabirbirlerinden yana aşılmaz şüpheleri ve ideolojik farklılıklarının olduğu bilinmektedir. Soğuk Savaş sonrası döneme bakıldığındaysa, ilişkilerin olumlu anlamda seyrettiği gözlemlenmektedir. Rusya-Çin ilişkilerinin, her iki devletin bölgesel jeostratejik isteklerini gerçekleştirmelerine ve dünya çapındaki hedeflerine ulaşmalarına olanak sağladığı anlaşılmaktadır. Rusya-Çin ilişkilerinin güçlenmesi, küresel düzeyde büyük ilgi görmektedir. Çünkü bu iki büyük devlet arasındaki ilişki, dünyadaki güç dengesini değiştirebilecek ve uluslararası politikada yeni kurallar oluşturabilecek niteliktedir. Rusya ve Çin'in çok taraflı yönetişim tercihleri, ABD'nin dünyadaki üstünlüğünü tehdit etmektedir. Bu nedenle, ilişkilerinin nasıl geliştiği, uluslararası sistemi nasıl anladıkları, mevcut küresel sahnedeki karşılıklı niyetleri ve perspektiflerinin devamlılığını sağlamak için nasıl bir yol izleyecekleri önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which focuses on the developments between the two states from the beginning to the present, under the title of“Russia-China Relations in the Putin Period”, as well as diplomatic, economic and military relations between the two; It also examines the factors that shape relations and whether the two countries are allies or competitors. Although diplomatic interaction of Russia and China started in the seventeenth century, it cannot be said that they were only close allies in the context of those years. Looking at the Sino-Soviet relations, it is known that both sides seemingly have insurmountable doubts and ideological differences. When the post-Cold War period is analyzed, it is observed that the relations are in a positive way. It is understood that Russia-China relations allow both countries to realize their regional geostrategic desires and achieve their worldwide goals. The strengthening of the Russian-Chinese relations is of great interest at the global level. Because the relationship between these two major states is capable of changing the balance of power in the world and creating new rules in international politics. The multilateral governance preferences of Russia and China threaten the USA's superiority in the world. For this reason, it is important how their relationship develops, how they understand the international system, their mutual intentions in the current global scene, and what path they will take to ensure their continuity.