Rusya'nın Putin dönemi Asya-Pasifik politikası: Çin Halk Cumhuriyeti ve bölge devletleri ile ilişkileri
Russia's Asia-Pacific policy during the Putin era: Its relations with the People's Republic of China and the regional states
- Tez No: 1019222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Orak ve Çekiç'in devrilmesinin ardından halefi olarak adlandırılmış olan Rusya Federasyonu dönemi başlamıştır. Bu dönemde ülkede derin ekonomik, siyasi ve sosyal kriz dönemi yaşanmıştır. Bu dönemde ülke şok tedavisi ile serbest piyasa ekonomisine ve demokrasi yoluna girmiştir, ancak hiperenflasyon ve kitlesel yoksulluk görülmüş, oligarkların yükselişi ve devlet otoritesinin aşırı zayıflaması ülkeyi derin bir buhrana sürüklemiştir. Ayrıca jeopolitik olarak Rusya Federasyonu, birliğin dağılmasının ardından büyük bir jeopolitik şok yaşamıştır. Eski Sovyet cumhuriyetleri üzerindeki mutlak hakimiyetini yitirmiş olan Rusya, süper güç statüsünü kaybetmiştir. Moskova yönetimi çıkışı, Batı dünyası ve ABD olması gerektiğine karar vermiştir. Ancak altyapısız ve dayanaksız tüm girişimlerde olduğu gibi bu girişimlerde ülkede ciddi kaos ve yoksulluğa neden olmuştur. Asya Pasifik bölgesi sahip olduğu jeopolitik ve stratejik etmenler nedeni ile 21. yüzyılın güç mücadelelerinin merkezi haline gelmiştir. Bölge sanayi, ticaret ve finansal varlıklardaki payını her geçen gün daha da arttırmakta ve küresel ekonominin merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Bu durum Asya Pasifik bölgesinde rekabet ortamı yaratmaktadır. Enerji kaynaklarının varlığı, önemli ticaret yollarının bulunması ve ekonomik kalkınma yaşayan birçok devletin bölgede yer alması Asya Pasifiğe ilginin artmasına neden olmuştur. Putin dönemi ile Doğu'ya yöneliş politikasının temellerinin atılması, Asya Pasifik bölgesini Rusya'nın stratejik politikalarından biri haline getirmiştir. Putin iktidarlığı ile Rusya'nın iç ve dış politikalarında önemli gelişim ve değişimler yaşanmıştır. Bu dönemde dış politikada özellikle jeopolitik önemi giderek artan Asya Pasifik bölgesindeki ülkeler Rusya'nın dış politikasının çeşitlenmesi için önemli fırsatlar sunmuştur. Batı ile ilişkiler terk edilmemiş olsa da Asya Pasifik bölge ülkeleri ile daha aktif ilişkiler kurulmuştur. Rusya özellikle Kırım'ı ilhakı ve Ukrayna Savaşı sonrası, Batı yönlü yaptırımlara karşı Asya Pasifik bölgesini çıkış noktası olarak görmüştür. Bu bölgedeki ülkeler ile Putin dönemi ve sonrasında oldukça yakın ve stratejik ilişkiler kurulmuştur. Putin Rusya'sı bölge örgütleri ile Asya Pasifik bölgesi ve uluslararası alanda ortak iş birlikleri geliştirmektedir. ABD'nin Asya Pasifik bölgesindeki hegemonya kurma çabaları Rusya'yı Asya Pasifik bölgesine yönelik daha aktif ve stratejik adımlar atmasını gerekli kılmıştır. Tüm bu nedeler Rusya'yı, Asya Pasifik bölgesi aktörleri ile ikili ilişkilerini geliştirmeye, bölgesel çok taraflı ekonomik, askeri ve güvenlik iş birliklerinde daha fazla yer almaya ve katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the fall of the Hammer and Sickle, the era of the Russian Federation—which was hailed as its successor—began. During this period, the country experienced a deep economic, political, and social crisis. During this period, the country embarked on a path toward a free-market economy and democracy through shock therapy; however, hyperinflation and mass poverty ensued, and the rise of oligarchs coupled with the extreme weakening of state authority plunged the country into a deep crisis. Furthermore, geopolitically, the Russian Federation experienced a major geopolitical shock following the dissolution of the union. Having lost its absolute dominance over the former Soviet republics, Russia lost its superpower status. The Moscow administration decided that the way forward was to align with the Western world and the United States. However, as is the case with all initiatives lacking infrastructure and a solid foundation, these efforts led to serious chaos and poverty in the country. Due to its geopolitical and strategic factors, the Asia-Pacific region has become the center of power struggles in the 21st century. The region is steadily increasing its share of industry, trade, and financial assets and is on its way to becoming the center of the global economy. This situation is creating a competitive environment in the Asia-Pacific region. The presence of energy resources, major trade routes, and numerous nations experiencing economic development in the region has led to increased interest in the Asia-Pacific. The laying of the foundations for a“pivot to the East”policy during the Putin era has made the Asia-Pacific region one of Russia's strategic priorities. Under Putin's leadership, significant developments and changes have taken place in Russia's domestic and foreign policies. During this period, countries in the Asia-Pacific region—whose geopolitical importance has been steadily growing—have presented significant opportunities for diversifying Russia's foreign policy. While relations with the West have not been abandoned, more active ties have been established with countries in the Asia-Pacific region. Russia has viewed the Asia-Pacific region as a strategic foothold against Western sanctions, particularly following its annexation of Crimea and the war in Ukraine. During the Putin era and thereafter, Russia has established very close and strategic relations with countries in this region. Putin's Russia is developing joint collaborations with regional organizations in the Asia-Pacific region and on the international stage. The United States' efforts to establish hegemony in the Asia-Pacific region have compelled Russia to take more active and strategic steps toward the region. For all these reasons, Russia is striving to develop its bilateral relations with actors in the Asia-Pacific region and to play a greater role and contribute more to regional multilateral economic, military, and security cooperation.