Atrial fibrilasyonu olan ve olmayan hastaların pulmoner ven anatomisinin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
Comparison of pulmonary vein anatomy of patients with and without atrial fibrillation using multidetector computed tomography
  1. Tez No: 822475
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR AKDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TÜRKVATAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada atrial fibrilasyonu (AF) olan ve olmayan hastaların pulmoner ven anatomileri çok kesitli bilgisayarlı tomografik (ÇKBT) anjiyografi ile değerlendirilerek pulmoner ven varyasyonlarının bulunmasıyla atrial fibrilasyon gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvurarak atrial fibrilasyon tanısı alan (AF+) ve radyofrekans kateter ablasyon tedavisi planlanan 20 olgu 64-dedektörlü ÇKBT anjiyografi ile prospektif olarak incelendi. Ayrıca atrial fibrilasyon öyküsü olmayan AF(-) ve başka bir ön tanıyla kardiyak ÇKBT anjiyografi incelemesi yapılmış olan 50 olgudan oluşan kontrol grubunun ÇKBT görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Her iki grubun ÇKBT görüntüleri incelenerek aksesuar pulmoner ven, ortak ostiyum ve erken dallanma varlığı araştırıldı. Her bir pulmoner ven için antero-posteriyor (AP) ve süpero-inferiyor (Sİ) çaplar ölçülerek bu çapların birbirine oranlanması (AP\Sİ) ile bulunan venöz ostiyum indeksi (VOİ) hesaplandı. Elde edilen veriler karşılaştırılarak pulmoner ven varyasyonlarının varlığı, pulmoner ven çapları ve VOİ bakımından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Toplam 70 olgunun %54.2'sinde normal pulmoner ven anatomisi, %45.8'inde ise çeşitli varyasyonlar tespit edildi. Aksesuar pulmoner ven varlığı en sık (%35) görülen varyasyon olarak bulundu. AF(+) grupta daha yüksek oranda aksesuar pulmoner ven görülmesine rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ortak ostiyuma (OO) sahip olma oranı AF(+) grupta %66.7, AF(-) grupta ise %33.3 olup iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Erken dallanma (ED) paterni açısından tüm gruplar değerlendirildiğinde, ED'nin başlıca sağ tarafta lokalize olduğu tespit edildi. Gruplar ED bulunma oranı açısından karşılaştırıldıklarında AF(+) grupta ED bulunma oranı AF(-) gruba göre daha yüksek oranlarda görülmesine rağmen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulunmadı. Sağ inferiyor pulmoner venin VOİ değeri için AF(+) grup ile AF(-) grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunurken, diğer venlerin VOİ değerleri arasında iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: AF(+) grup ile AF(-) grup pulmoner ven varyasyonları açısından karşılaştırıldığında, AF(+) gruptaki hastaların pulmoner venlerine ortak ostiyum daha sıklıkla eşlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: In this study, we analysed the pulmonary pulmonary function in patients with and without atrial fibrillation (AF). vein anatomy by multidetector computed tomographic (MDCT) angiography atrial fibrillation by assessing pulmonary vein variations the relationship between the development of the child's body. Materials and Methods: Between December 2010 and May 2011, Turkey Higher He was admitted to the Cardiology Department of Ihtisas Training and Research Hospital. fibrillation (AF+) and planned radiofrequency catheter ablation treatment 20 64-detector MDCT angiography was prospectively analysed. We also analysed atrial AF(-) with no history of fibrillation and cardiac MDCT with another prediagnosis MDCT in a control group of 50 patients who underwent angiography examination images were evaluated retrospectively. MDCT images of both groups the presence of accessory pulmonary vein, common ostium and early branching were investigated. For each pulmonary vein, antero-posterior (AP) and super-inferior (SI) diametres are measured and the ratio of these diametres (AP\SI) is calculated to find the venous ostium. index (VOI) was calculated. The obtained data were compared and the pulmonary vein presence of variations, pulmonary vein diameters and VOI between the two groups It was investigated whether there was a statistically significant difference. Results Pulmonary vein anatomy was normal in 54.2% of a total of 70 patients, Various variations were detected in 45.8%. The presence of accessory pulmonary vein is the most common was found to be the most common variation (35%). A higher rate was observed in the AF(+) group. Although accessory pulmonary vein was observed, there was no statistical difference between the two groups. No significant difference was found. The rate of common ostium (CO) in the AF(+) group The difference between the two groups was found to be statistically significant with 66.7% in the AF(-) group and 33.3% in the AF(-) group. The difference between the two groups was found to be statistically significant. All groups in terms of early branching (ED) pattern It was observed that ED was mainly localised on the right side. Groups When they were compared in terms of ED rate, ED rate in AF(+) group Although it was observed at higher rates in the AF(-) group compared to the AF(-) group, no statistically significant difference was found between the groups. Right inferior pulmonary vein The difference between AF(+) group and AF(-) group for VOI value is statistically significant VOI values of the other veins were statistically different between the two groups. no significant difference was found. Conclusion: In terms of pulmonary vein variations in AF(+) group and AF(-) group Compared to patients in the AF(+) group, the common ostium to the pulmonary veins of the patients in the AF(+) group is often accompanied.