Kardiyak cerrahi sonrası bradiaritmi gelişimi ve kalıcı kalp pili takılma ihtiyacını belirleyen faktörlerin analizi
Analysis of factors determining bradyarrhytmia development and necessity of permanent pacemaker after cardiac surgery
- Tez No: 822489
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Bradiaritmi kardiyak cerrahi sonrası gelişebilen komplikasyonlardan biridir. Ülkemizde ve dünyada kardiyak cerrahi sonrası atriyoventriküler blok veya sinus nod disfonksiyonu gelişimi ve kalıcı kalp pili takılma ihtiyacını belirleyen faktörler hakkında fazla çalışma yapılmamıştır. Biz de çalışmamızda hangi faktörlerin kardiyak operasyon sonrası ileti bozukluğu veya sinüs nod disfonksiyonu gelişmesini ve kalıcı kalp pili gereksinimi oluşturduğunu inceledik. Materyal ve Metod: Tersiyer bir kalp merkezi olan hastanemize Ocak 2008 – Temmuz 2009 tarihleri arasında opere olan 31 hasta prospektif, Ocak 2008'den önce başvuran 31 hasta retrospektif olarak hastane arşivinden taranarak kardiyak cerrahi sonrası atriyoventriküler blok veya sinus nod disfonksiyonu gelişen ve kalıcı kalp pili takılma ihtiyacı olan 62 hasta tespit edilerek takip edildi. Bu hastaların operasyon öncesi 12 derivasyonlu EKG'leri ve transtorasik ekokardiyografileri incelendi. Takiplerinde bradiaritmi gelişimi ve kalıcı kalp pili ihtiyacı izlendi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı. Anlamlılık p0,05). Sonuç: Yaşlı hastalarda operasyon öncesi ileti bozukluğu ve geniş QRS olması kardiyak cerrahi sonrası blok gelişimi için anlamlı bir risk faktörüdür
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Bradyarrhytmia is rare but expected complication after cardiac surgery. In cardiology era there is not enough studies enlightinig this subject. İn our study we analyzed the factors that cause atrioventricular blocks or sinus node dysfunction and we targeted to determine the factors cause permanent pacemaker implantation after cardiac surgery. METHODS: In our hospital we assessed 62 patients applied to our hospital and developed atrioventricular block after cardiac surgery and implanted permanent cardiac pacemaker. 31 patients from january 2008 to july 2009 followed up prospectively and 31 patients before january 2008 are screened from the hospital archieves retrospectively. We prepared follow-up forms and all the patients are recorded to this forms. Patients divided into 3 groups and their combinations, according to the type of the cardiac operation which they survived, as coronary artery bypass greft, valvular operation and congenital heart disease. Substantial conduction abnormalities and QRS width assessed by 12 derivation electrocardiography preoperatively. Preoperative transthoracic echocardiography of all patients are made with 2,5-3,5 MHz transducer of GE Vivid 3 and 7. Standart parasternal long and short axis, apical 4 and 2 chamber views are obtained. Left ventricular end diastolic and systolic diameters, intraventricular septum wideness are measured. In being diastolic dysfunction is assessed and systolic function is calculated with biplan simpson method as ejection fraction. RESULTS: Mean ages of patients with preoperatively conduction abnormalities and wide QRS duration are found higher than those preoperatively had not conduction abnormality and had normal QRS duration. İt is found statistically significant (p0,05). CONCLUSİONS: Patients over seventy years old who has preoperatively conduction abnormalities and wide QRS duration have higher rates of postoperative block formation. İt is a significant risk factor.