Ali Akbaş'ın hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A study on Ali Akbaş's life, art and work's
- Tez No: 822500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATEM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
“Ali Akbaş'ın Hayatı, Sanatı ve Eserleri Üzerinde Bir İnceleme”adlı bu çalışmanın amacı edebiyatın şiir, masal, piyes gibi farklı türlerinde eserler kaleme almış olan Ali Akbaş'ın hayatını, sanatını ve eserlerini inceleyerek edebiyat tarihindeki yerini belirlemektir. Bununla birlikte, Ali Akbaş'ı bilim dünyasına tanıtarak hakkında yapılacak bilimsel çalışmalara da kaynaklık etmek amaçlanmıştır. Ali Akbaş şair, öğretmen ve akademisyendir. Üniversite öğreniminin ardından Kahramanmaraş, Rize ve Adana'da edebiyat öğretmenliği yapar. 1973-1979 yılları arasında Gazi Üniversitesinde hocalık ve müdür yardımcılığı, 1979'da FRTEM.'de program yazarlığı görevini üstlenir. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Türk Dili okutmanı ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak görev alır. Bu süreçte edebî faaliyetlerini de sürdüren sanatçı Ülkü Pınarı, Divan, Doğuş Edebiyat, Kanat ve Kardeş Kalemler Dergisi dergilerinin yayın hayatında aktif rol oynar. Bununla birlikte şiirleri Divan, Kanat, Doğuş Edebiyat, Dolunay, Erguvan, Kardaş Edebiyatlar, Türk Yurdu, Töre, Hisar, Türk Edebiyatı, Ötüken gibi dergilerde yayımlanır. Ali Akbaş'ın; şiirlerinde hece, aruz ve serbest nazım gibi farklı nazım türlerini kullandığı görülür. Şiirlerinde genel olarak Türklük ve tarih bilinci ile Türk-İslam coğrafyası muhtevalarına ağırlık verir. Bunların dışında ele alınan aşk, hasret, ölüm, din, tabiat, çocuk, portre ve bireysel temalarda da millî ve manevi değerlerin ön planda tutulduğu görülür. Buradan hareketle Ali Akbaş'ın, eserlerini Gelenekçi-Ülkücü sanat anlayışı çerçevesinde kaleme aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named“A Study on Ali Akbaş's Life, Art and Works”is to determine his place in the history of literature by examining the life, art and works of Ali Akbaş, who has written works in different genres of literature such as poetry, fairy tales and plays. In addition, it is aimed to introduce Ali Akbaş to the world of science and to be a source for scientific studies to be made about him. Ali Akbaş is a poet, teacher and academician. After his university education, he worked as a literature teacher in Kahramanmaraş, Rize and Adana. He worked as a lecturer and assistant director at Gazi University between 1973-1979, and as a program writer at FRTEM. He then worked as a Turkish Language Instructor at Hacettepe University and as a research assistant at Ahmet Yesevi University. Continuing his literary activities in this process, the artist plays an active role in the publishing life of Ülkü Pınarı, Divan, Doğuş Edebiyat, Kanat and Kardeş Kalemler Magazines. In addition, his poems are published in journals such as Divan, Kanat, Doğuş Edebiyat, Dolunay, Erguvan, Kardaş Edebiyatlar, Türk Yurdu, Töre, Hisar, Türk Edebiyatı, Ötüken. Ali Akbaş; It is seen that he uses different verse types such as syllable, aruz and free verse in his poems. In his poems, he generally focuses on the contents of Turkish-Islamic geography with the consciousness of Turkishness and history. Apart from these, it is seen that national and spiritual values are kept in the foreground in love, longing, death, religion, nature, child, portrait and individual themes. From this point of view, it can be said that Ali Akbaş wrote within the framework of the Traditionalist-Idealist art understanding.