Multinodüler guatrın endemik olduğu ülkemizde tırads klasifikasyonlarının güvenirliliği
The reliability of tirads classifications in our country where multinodular goiter is endemic
- Tez No: 822588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Ülkemiz gibi endemik olan multinodüler guatrlı bölgelerde, ileri sürülmüş olan TI-RADS skorlarlama sistemlerinin güvenirliliğini ve kendi aralarındaki farkları kıyaslama ve ülkemizde kullanılabilecek en uygun, güvenilir TI-RADS skorlamasını bulmak. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yürütülen bu çalışma Ağustos 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde yapılmıştır. Çalışmaya 18-80 yaş arası, en az bir tiroid nodülü nedeniyle preoperatif USG inceleme ve İİAB sonrası ameliyat edilmesi planlanan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara 15 yıllık tecrübeye sahip tek bir klinik radyolog tarafından tiroid USG'si yapılmış ve her üç TIRADS sistemine göre de tüm nodüllerin ayrı ayrı klasifikasyonu yapılarak kayıt altına alınmıştır. Yine tüm hastalarda; her üç TIRADS sistemine göre belirlenen en yüksek riskli 1 ya da daha fazla nodülden İİAB yapılmıştır. Daha sonra TİİAB sonucuna göre belirlenen cerrahi yönteme göre hastalar deneyimli tek bir endokrin cerrahı tarafından opere edilmiştir. TİİAB sonucu benign olan ancak bası semptomları nedeniyle opere edilen hastalar da çalışmaya dahil edilmiştir. Biyopsisi olmayan, çeşitli nedenlerle opere edilemeyen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Dahil edilme ve dışlama kriterleri sonrası 141 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: 141 hastanın %83'ü kadın (n=117), %17'sı ise (n=24) erkek ve yaş ortalaması 47.53±13.17'dur.141 hastanın %10'u (n=14) soliter ve %90'ı (n=127) multi nodülerdi. Patoloji sonuçlarına göre %54'sinin (n=76) benign, %46'sının (n=65) malign olduğu elde edilmiştir. ACR-TIRADS; % 75, EU-TIRADS %70,5 ile en düşük ve Kwak-TIRADS %76,7 ise en yüksek oranda maligniteyi doğru gösterdi. Sonuç: Çalışmamızda; her üç TIRADS sınıflandırmasında da maligniteyi ön görmede benzer oranlar elde edildi. Multinodüler hastalığı olan hastaların yüksek olduğu hasta grubumuzda; literatürden daha düşük oranlarda seçicilik ve spesifite oranları elde ettik. Bu durum multiple nodülleri olan daha büyük hasta gruplarında TIRADS sınıflamaları için validasyon çalışmaları yapılması gerektiğinin düşündürmektedir. Çalışmamızda malignite öngörmede; daha yüksek seçicilik ve klinik uygulanabilirlilik açısından mng'li hastalarda en uygun sınıflama sisteminin ACR-TIRADS olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the reliability and differences among advanced TI-RADS scoring systems in regions with endemic multinodular goiter, such as our country, in order to identify the most suitable and reliable TI-RADS scoring system that may be used in our country. Materials and Methods: This prospective study was conducted in the General Surgery Clinic of Konya City Hospital between August 2021 and December 2022. The study included patients aged 18-80 years who were scheduled for preoperative ultrasound examination and fine-needle aspiration biopsy (FNAB) followed by surgery due to at least one thyroid nodule. All patients included in the study underwent thyroid ultrasonography performed by a single clinical radiologist with 15 years of experience. The classification of all nodules was recorded separately according to all three TIRADS systems. Once again, all patients received treatment for one or more nodules that were identified as having the highest risk according to each of the three TIRADS methods. The patients were thereafter subjected to surgical intervention by a solitary, proficient endocrine surgeon in accordance with the surgical approach established based on the results of TIIAB. The study also included patients who underwent surgery for mass-related pressure symptoms but ultimately experienced a benign outcome. Patients who have not undergone a biopsy and are unable to have surgery for various reasons have been excluded from the study. Following the application of certain inclusion and exclusion criteria, a total of 141 patients were determined to be eligible and subsequently enrolled in the study. Results: The average age of the 141 patients was 47.53±13.17 years.10% (n = 14) of the 141 patients had a single nodule, while 90% (n = 127) had multiple nodules. 54% (n=76) of the lesions were benign, while 46% (N=65) were malignant, as determined by a pathologist. The EU-TIRADS, ACR-TIRADS, and Kwak-TIRADS systems have been shown to effectively predict malignancy rates of 70.5%, 75%, and 76.7%, respectively. Conclusion: In this investigation, comparable rates of malignancy prediction were observed across all three TIRADS classifications. Within our cohort of individuals exhibiting elevated levels of multinodular disease, we have observed selectivity and specificity rates that are comparatively lower than those reported in existing literature. This implies that it is necessary to conduct validation studies using TIRADS classifications in bigger cohorts of individuals with multiple nodules. Our research has demonstrated that the ACR-TIRADS classification method is the most suitable for categorizing patients with MNG, as it offers greater selectivity and clinical feasibility in predicting the presence of malignancy.