Polikistik over sendrom'lu hastalarda serum ürotensin-2 düzeylerinin metabolik sendrom ile ilişkisi
The relationship between serum urotensin-2 levels and metabolic syndrome in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 822589
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, güçlü bir vazoaktif peptid olan ürotensin-2 (U-II) molekülünün polikistik over sendrom'lu hastalarda metabolik sendrom gelişimi üzerine etkisi incelendi. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel vaka kontrol çalışması, 15/12/2022 – 15/06/2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapıldı. Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı alan hastalar (grup 1) ile PKOS 'a ek olarak Metabolik Sendrom tanı kriterlerini karşılayan hastalar (grup 2) karşılaştırıldı. Katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınarak, boy, kilo, tansiyon arteriyal ve bel çevresi ölçümü yapılarak kaydedildi. Tetkik olarak hastalardan 8 saatlik gece açlığını takiben sabah kan örneği alınarak antekubital venden Tam Kan, CRP, açlık kan şekeri (AKŞ), açlık insülini, total kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid, HbA1c, HOMA-IR, ALT, AST, BUN, kreatinin, Total Testosteron, Serbest Testosteron, DHEA-S, 17-OH progesteron, prolaktin ve Serum U-II düzeyi için ekstra 1 biyokimya tüpü kan istendi. Katılımcılardan adetin 2-3-4. günlerinde FSH, LH, E2 tetkileri istendi. U-II için alınan serum örneği -80 °C'de saklandı. U-II konsantrasyonları Enzyme-Linked Immunsorbent Assay (ELİSA) kiti ile çalışıldı. Çalışmaya katılan her iki grup U-II ve metabolik sendrom ilişkisi açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri p0.05). Grup 2'de sistolik ve diastolik tansiyon değerleri, bel çevresi ölçümü, açlık kan şekeri, trigliserid düzeyleri grup 1'den anlamlı olarak daha yüksek (p0.05). Kan U-II düzeyi PKOS ve metabolik sendromun birlikte görüldüğü hasta grubunda (grup 2) sadece PKOS görülen hasta grubuna (grup 1) göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (5.70±3.86 ve 8.21±3.81; p=0.003).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of urotensin-2 (U-II), a powerful vasoactive peptide, on the development of metabolic syndrome in patients with polycystic ovary syndrome was examined. Material and Method: This cross-sectional case-control study was conducted at the Gynecology and Obstetrics Clinic of the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital between 15/12/2022 and 15/06/2023. Patients diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) (group 1) and patients who met the diagnostic criteria of Metabolic Syndrome in addition to PCOS (group 2) were compared. An informed consent form was obtained from the participants, and height, weight, arterial blood pressure and waist circumference were measured and recorded. For examination, blood samples were taken from the patients in the morning following an 8-hour overnight fast, and from the antecubital vein, Whole Blood, CRP, fasting blood sugar (FBG), fasting insulin, total cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride, HbA1c, HOMA-IR, ALT, AST, BUN, creatinine, Total Testosterone, Free Testosterone, DHEA-S, 17-OH progesterone, prolactin and an extra 1 biochemistry tube of blood was requested for Serum U-II level. FSH, LH, E2 tests were requested from the participants on the 2-3-4th days of menstruation. The serum sample taken for urotensin-2 was stored at -80 °C. U-II concentrations were studied with the Enzyme-Linked Immunsorbent Assay (ELISA) kit. Both groups participating in the study were compared in terms of the relationship between U-II and metabolic syndrome. Statistical significance value was accepted as p0.05). In group 2, systolic and diastolic blood pressure values, waist circumference measurement, fasting blood sugar and triglyceride levels were significantly higher than group 1 (p0.05). Blood U-II level was found to be significantly higher in the patient group with PCOS and metabolic syndrome together (group 2) than in the patient group with PCOS only (group 1) (5.70±3.86 and 8.21±3.81; p=0.003).