Mardin'den İsveç'e (Stockholm ve Uppsala) 1980 sonrası yapılan göç ve gündelik hayat
Migration from Mardin to Sweden (Stockholm and Uppsala) after 1980 and daily life
- Tez No: 822600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
12 Eylül 1980 sonrasında, Türkiye'de darbe döneminden doğan sosyal ve siyasi baskılardan dolayı, çoğunlukla Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 30 bin kişi siyasi mülteci olarak başka ülkelere sığınmıştır. Bu sayıyı oluşturan kişilerin bir kısmı da İsveç'e göç etmiştir.“12 Eylül”nedeniyle gerçekleşen bu göç dalgası, 1990'lı yılların başları itibariyle yavaşlamıştır. Bu çalışma, 1980'li yıllarda siyasal nedenlerle İsveç'e göç edenlerin hem, İsveç ülkesine ulaşmalarına kadar süren süreci hem de İsveç'te yaşamaya başladıklarından sonraki süreci, bu sürecin, adaptasyon, dil öğrenme, kültürün korunması, diğer göçmenlere karşı algı, toplumsal cinsiyet rolleri gibi konularda yarattığı değişimleri incelemeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu araştırmada İsveç'te Türkiye kökenlilerin yoğun olarak ikamet ettikleri Stocholm başta olmak üzere, Uppsala, Bolnes ve Göteburg şehirlerinde görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan kişiler Kürt etnisitesine mensup bireylerdir. Alandan toplanan veriler üzerinden ana sorunsala yönelik siyasal göç ve sürgünlerin arka planında yatan nedenler tespit edilmeye çalışılmış, göçmenlerin İsveç'e göç etmesiyle beraber, sosyo-kültürel, eğitimsel, ekonomik durumlarındaki değişiklik, İsveç ülkesine adaptasyonları ve sentez kültürleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the social and political opression caused by 1980 Military Coup in Turkey, approximately 30 thousand people, mostly European countries, sought refuge in other countries as political refugees. Some of those people immigrated to Sweden. This migration wave, which took place due to“September 12”, slowed down in the early 1990s. This study examines the process of those who immigrated to Sweden for political reasons in the 1980s, both until they reach the country of Sweden and after they started living in Sweden. This study also examines adaptations of immigrans, language learning proccess of immigrants, preservation of culture by immigrants, perception towards other immigrants and gender. In this study, in which the qualitative research method was used, interviews were conducted in the cities of Uppsala, Bolnes and Göteburg, especially in Stockholm, where people of Turkish origin reside in Sweden. The interviewees are individuals of Kurdish ethnicity. Through the data collected from the field, the reasons underlying the political migration and exiles towards the main problematic were tried to be determined. Along with the immigration of immigrants to Sweden, the changes in their socio-cultural, educational and economic situations, their adaptation to the Swedish country and their synthesis cultures were also examined.