The problem of epistemological obstacle in scientific activity: canonization in textbooks
Bilimsel aktivitede epistemolojik engel problemi: ders kitaplarında kanonlaşma
  1. Tez No: 822599
  2. Yazar: YANKI DORUK DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Genel sağduyu ve bilim felsefecileri, bilimsel etkinliği toplumsal yerleşikliğinden soyutlayarak, bilimsel dönüşümü ilerlemeci olarak ele alırlar. Öte yandan bu tez, bilimsel dönüşüm anlatısının bilimsel ders kitaplarında var olup olmadığı ve varsa nasıl anlatıldığı sorusu etrafında bilimsel dönüşümün toplumsal gömülülüğünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu konuyu Arthur Beiser'in Concepts of Modern Physics ders kitabı ve Longhurst ve arkadaşlarını tarafından yazılan Introducing Cultural Studies ders kitabı dahil olmak üzere iki ders kitabını inceleyerek araştırıyorum. Çalışma nesnesi olarak ders kitaplarının seçilmesinin nedeni, bu ders kitaplarının, bilimsel etkinliğin soyut biçiminin aksine, sosyal bağlamda bilimsel etkinliğin kanonlaştırılmasına ilişkin veri sağlamasıdır. Bu ders kitaplarını Bachelard ve Althusser'in analitik çerçevelerini 'epistemolojik engel' kavramı etrafında kullanarak analiz ediyorum. Bu çerçevede, bu tez ders kitaplarının günümüz ve önceki bilimsel etkinlikler arasındaki bilimsel dönüşüm anlatımını ele almaktadır. İlk olarak, Longhurst ve arkadaşlarının, çağdaş kültürel çalışmaların kültürel karmaşıklığı öne çıkararak özcü ve indirgemeci yaklaşımlardan koptuğuna dair anlatımını tartışıyorum. İkinci olarak, Beiser'in, modern fiziğin klasik fizikte köklerini bulan mutlaklık ve evrensellik kavramlarından koptuğunu vurgulayan anlatımını inceliyorum. Bu tez iki temel iddiaya sahiptir. İlk olarak analitik kavramların, ders kitaplarında anlatıldığı şekliyle önceki ve şimdiki bilimsel faaliyetlere dayandırıldığı düzenleme ilkelerinde bir süreklilik bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu analitik kavramlar çoğalmakta ve tikelleşmektedir.
Özet (Çeviri)
The common-sensical view and philosophers of science attribute the characteristic of progress to scientific transformation by abstracting scientific activity from its social embeddedness. Conversely, this dissertation aims to investigate the social embeddedness of scientific transformation around the question of whether there exists a narration of scientific transformation or not in scientific textbooks and if it exists how it is narrated. I investigate this issue by analyzing two textbooks including Concepts of Modern Physics textbook by Arthur Beiser and Introducing Cultural Studies textbook by Longhurst et al. The reason behind selecting textbooks as the objects of study is that these textbooks provide insights into the canonization of scientific activity in the social context in contrast to scientific activity in its abstract form. I analyze these textbooks by employing the analytical frameworks of Bachelard and Althusser around the notion of 'epistemological obstacle'. Within this framework, I discuss the textbooks' narration of scientific transformation between contemporary and previous scientific activities. Firstly, I discuss Longhurst et al.'s narration that contemporary cultural studies breaks from essentialist and reductionist approaches by taking cultural complexity into account. Secondly, I analyze Beiser's narration that modern physics breaks from the notions of absoluteness and universality rooted in classical physics. I argue that there exists a continuity in the organizing principles on which analytical concepts are rooted in the previous and current scientific activities as narrated by textbooks. Nevertheless, I also argue that these concepts multiply and become more particularistic in their narration.