Yüzler ve izotopların ve bunların quranik terimle ilişkisi
الوجوه والنظائر وعلاقتها بالمصطلح القرآنيدراسة نظرية تأصيلية
- Tez No: 822619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ESVED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma“Vücûh ve Nezâir ve Kur'an Terimi ile İlişkisi”başlığını taşımaktadır. Giriş, önsöz, üç bölüm ve sonuçtan oluşan teorik bir araştırmadır. Giriş bölümünde, konunun öneminden, onu seçme sebebimden ve onu inceleme amacımdan bahsettim. Giriş bölümünü ise Kur'an kelimesinin tefsir edilirken geçirdiği aşamalardan bahsetmeye ayırdım. Birinci bölümle ilgili olarak da dil ve deyim bakımından Vücûh ve Nezâir kavramını ve bu konuda âlimlerin ihtilafını açıklığa kavuşturdum ve bu hususta âlimlerin sözlerini arz edip uzun uzadıya tartıştım ve aralarındaki en yaygın görüşü de zikrettim. Bu ilmin kökeninden, tarihçesinden, öneminden, kaydedilme sebeplerinden ve diğer ilimlere olan tesirinden bahsettim. Eş seslilikle tefsir arasındaki farkı göstermek için uzun bir karşılaştırma yaptım. Onu incelemek için en iyi yaklaşıma ve onu benimsemenin yollarına ve âlimlerin onun incelenmesi konusundaki tutumlarına da değindim. Ayrıca Hakîm et-Tirmizî 'nin Vücûh ve Nezâir konusundaki“ Tahsil Naza'ir al-Kur'an”adlı kitabında görüşünü sundum. İkinci bölüme gelince: Bu bölümü, muhtevası, en belirgin özellikleri ve Kur'an kelimelerinin anlamlarını seçmedeki yöntemi ile Vücûh ve Nezâir ile ilgili en önemli kitapları tanımlamaya ayırdım. Üçüncü bölüm ile ilgili olarak: Kur'ân-ı Kerîm kavramını, âlimlerin onunla ilgili görüşlerini, ilgili terimlerle münasebetini, önemini, âlimlerin onu incelemedeki gayretlerini, bölümleri ve incelemede izlenen aşamaları anlattım. Ben de Kur'an terimiyle Vücûh ve Nezâir arasında bağlantı kurmaya ve onun aracılığıyla tespit etmeye çalıştım. Sonuç bölümü ise çalışmanın en önemli bulgularını içermektedir ve buna ek olarak bu araştırmayı yazarken dayandığım tüm kaynak ve referanslardan bahsettim.
Özet (Çeviri)
This research is entitled“Similarities and Counterparts and Their Relationship with the Qur'anic Term”. It is a theoretical research that falls into an introduction, a preface, three chapters and a conclusion. Concerning the introduction, I have mentioned the importance of my topic , the reason why I have chosen it, and the purpose of studying it. As for the introduction, I have allocated it to talk about the stages that the Quranic word passes through when it's being interpreted. And concerning the first chapter, I have clarified the concept of Similarities and Counterparts linguistically and idiomatically, and the dispute of scholars about it, and I have presented the sayings of scholars in this regard and discussed them at length, and I have also mentioned the preponderant opinion among them. And I have talked about the origins of this science, its history, its importance, the reasons for its recording , and its impact on other sciences and I have also made a long comparison to show the difference between it and homophony, and between it and interpretation. I have referred to the best approach for studying it, and the means of adopting it, and I have also mentioned the attitude of scholars regarding its study, and presented the opinion of Al-Hakim Al-Tirmidhi on Similarities and Counterparts in his book“Tahsil Naza'ir al-Qur'an.”As for the second chapter: I have allocated it to define the most important books about Similarities and Counterparts, with an indication of their content, their most prominent features, and their method in choosing the meaning of the Qur'anic words. Concerning the third chapter: I have explained the concept of the Qur'anic term, the opinions of scholars concerning it, its relationship with related terms, its importance, the efforts of scholars in studying it, its divisions, and the steps followed in studying it, and I have also tried to link similarities and counterparts with the Qur'anic term and enroot it through it. As for the conclusion, it includes the most important findings of the study, and, in addition to that , I have mentioned all the sources and references that I have relied on in writing this research.