The effect of peer-assessment on gifted fifth grade students' English writing skills
Akran değerlendirmesinin özel yetenekli beşinci sınıf öğrencilerinin İngilizce yazma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 822618
  2. Yazar: SUZAN UYSAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akran değerlendirmesi son yıllarda süreç yaklaşımının yükselişiyle birlikte popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, yazma alanında akran değerlendirme öğretimini inceleyen nispeten az sayıda çalışma vardır; özellikle de özel yetenekli öğrencilerle yapılmış bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı, akran değerlendirmesinin özel yetenekli beşinci sınıf öğrencilerinin İngilizce yazma becerileri, kaygıları ve algıları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Karma araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada, araştırma problemlerinin daha iyi anlaşılması için kolayda örneklem deney grubunun katılımıyla nitel ve nicel veriler elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunu Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) Bireysel Yetenekleri Tanıma-1 programı düzeyinde öğrenim gören 30 özel yetenekli 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler, 2021-2022 akademik yılının ikinci döneminde deney grubu olarak uygulamaya tabi tutulmuşlardır. Ön-son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Yazma becerilerinde dilbilgisi ve sözcük kullanımı, kurgu ve içerik üzerindeki etkiler akran ve araştırmacı tarafından bir dereceli puanlama anahtarı temel alınarak incelenmiştir. Akran değerlendirmesinin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek için öğrenciler“İkinci Dilde Yazma Kaygısı Envanteri”ni (SLWAI) yanıtlamışlardır. Ön-son test olarak kullanılan, dereceli puanlama anahtarına dayanarak değerlendirilen İngilizce yazılı metinlerden ve kaygı envanterinden elde edilen veriler SPSS 25 ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin akran değerlendirmesi ve İngilizce yazma kaygıları üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerini almak için“Yarı yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı sınıf atmosferini yansıtmak için saha notları tutmuştur. Bu araştırmanın nicel sonuçlarına göre, akran değerlendirmesi çalışmasının İngilizce yazma becerilerinin artmasında ve yabancı dilde yazma kaygısını azalmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığını ve katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın nitel bulgularına göre, akran değerlendirmesinin yararlı, öğretici ve eğlenceli olduğu ortaya konmuştur diğer taraftan öğrenciler adil değerlendirme ve puanlama konusunda ise kaygı duymaktadır. Ayrıca, akran değerlendirmesi katılımcıların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmuştur, çünkü akranlarının da İngilizce yazarken aynı hataları yapabileceklerini görmüşlerdir. Sonuç olarak, akran değerlendirmesi uygulamasının öğrencilerin İngilizce yazma konusunda becerilerini, özgüvenlerini ve farkındalıklarını artırma potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Peer assessment has gained quite popularity in recent years with the rise of process approach. However, relatively few studies have examined written peer assessment training; especially no studies on gifted students have been found on the related topic. The purpose of this study is to investigate the effect of peer assessment on gifted fifth grade students' English writing skills, anxieties and perceptions. In the study, in which mixed research design was conducted, qualitative and quantitative data were obtained with the participation of the convenient experimental group to get a better insight about the research problems. The participant group of the research consists of 30 gifted fifth grade students studying at the level of Recognition of Individual Talents-1program at Afyonkarahisar Dumlupınar Science and Art Centre (BİLSEM). They were exposed to the practice as the experimental group in the second semester of the 2021-2022 academic year. The pre-post-test quasi experimental design was used. The effects on the use of grammar and vocabulary, organisational skills and content in writing skills were examined based on a rubric by peers and the researcher. The students responded to“Second Language Writing Anxiety Inventory”(SLWAI) to determine the effect of peer assessment on writing anxiety of the students. A semi-structured interview form was used to get the opinions of the students regarding peer assessment and its effect on their English writing anxiety. Also, the researcher took field notes to reflect the class atmosphere. The quantitative results of this study revealed that peer assessment made a statistically significant difference and contributed to the improvement of English writing skills and the reduction of writing anxiety in a foreign language. According to the qualitative findings of the study, peer assessment revealed the benefits of peer assessment on being useful, informative and enjoyable of the practice. Moreover, peer assessment helped the participants to feel more comfortable because they realised that their peers might make the same mistakes in writing in English. On the other hand, students were concerned about fair assessment and scoring stress, too. In conclusion, peer assessment has the potential to increase students' skills, confidence and awareness in English writing.