Investigating the bit error rate performance of the mimo-noma network with majority-based TAS/MRC scheme
Mimo-noma ağının bit hata oranı performansının büyüklük tabanlı TAS/MRC şeması ile incelenmesi
  1. Tez No: 822666
  2. Yazar: PRINCEWILL KUM KUMSON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMOUD H. K. ALDABABSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, TAS-maj/MRC tekniği kullanılarak uydu-yer bağı MIMO-NOMA ağlarının performansını incelemeye odaklanmaktadır. Önceki çalışmaların sınırlamalarını ele alır ve NOMA ile MIMO teknolojilerini birleştirmenin avantajlarını araştırır. Önceki araştırma, temel olarak SISO NOMA ağlarını değerlendirmeye odaklanmış ve MIMO-NOMA sistemlerinin hata oranı performansını göz ardı etmiştir. NOMA ağlarında optimal bir iletim AS çözümü bulmak bir sorun olmaya devam ediyor. Bu sınırlılıkların üstesinden gelmek için bu tez önemli katkılar sağlamaktadır. İlk olarak, Nakagami-m sönümleme kanalı modeli altında TAS-maj/MRC şeması ile aşağı bağlantı MIMO-NOMA ağının bit hata oranı (BER) performansını araştırır. Gerçek dünyadaki sönümlemeli kanal koşullarını daha iyi temsil eden Nakagami-m sönümleme modeli dikkate alınarak daha doğru bir değerlendirme elde edilir. Tez, sistemin performansına ilişkin içgörüler sunarak, BER için tam bir kapalı form ifadesi sağlar. Ek olarak, TAS-maj/MRC şeması tarafından elde edilen çeşitliliği ve dizi kazanımlarını değerlendirmek için yüksek sinyal-gürültü oranı (SNR) bölgelerinde asimptotik analiz yapılır. Bu analiz, sistemin davranışına ilişkin anlayışımızı ve MIMO-NOMA ağlarında TAS-maj/MRC şemasını kullanmanın faydalarını geliştirir. Teorik sonuçlar, kapsamlı Monte Carlo simülasyonları aracılığıyla doğrulandı ve artan alıcı antenler ve iyileştirilmiş kanal koşulları ile önemli BER iyileştirmeleri gösterdi. Araştırma bulguları, çeşitli kanal koşullarında TAS-maj/MRC şemasına sahip MIMO-NOMA sistemlerinin BER performansının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunur. Bu anlayış, pratik kablosuz iletişim uygulamalarının tasarımı ve optimizasyonu için değerlidir. Bu araştırma, MIMO-NOMA sistemlerinin sınırlamalarını belirleyerek ve performanslarını artırmaya yönelik stratejiler önererek, kablosuz iletişim sistemlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tezin yapısı şu şekildedir: Bölüm 1, OMA radyo erişim tekniklerine genel bir bakış sağlar, aşağı bağlantı ve yukarı bağlantı ağlarında NOMA kavramlarını tanıtır ve MIMO-NOMA sistemlerinin ortaya çıkışını tartışır. Bölüm 2, MIMO-NOMA sistemleri üzerine önceki araştırmaları analiz eden ve hata oranı performansını araştırma ihtiyacını vurgulayan bir literatür taraması sunar. Bölüm 3, Nakagami-m sönümlemeli kanal modeli, iletim AS şemaları ve alıcı tarafında MRC dahil olmak üzere TAS-maj/MRC şemasına sahip MIMO-NOMA sisteminin teorik çerçevesini açıklamaktadır. BER için kapalı form ifadesinin türetilmesi ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bölüm 4, simülasyon sonuçlarını sunar ve farklı kanal koşullarında BER performansını analiz eder. Alıcı antenler ve kanal koşulları gibi çeşitli parametreler Monte-Carlo simülasyonları aracılığıyla incelenerek BER performansındaki iyileştirmeler doğrulanır ve teorik bulgular doğrulanır. Son olarak, araştırma bulgularını özetliyoruz, çalışmanın katkılarını tartışıyoruz ve gelecekteki araştırmalar için yönler öneriyoruz. Özet, bu araştırmanın NOMA ve MIMO teknolojileri arasındaki boşluğu doldurma, MIMO-NOMA ağlarında TAS-maj/MRC planının faydalarını keşfetme ve farklı kanal koşulları altında sistemin davranışına ilişkin içgörü sağlama açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on examining the performance of downlink MIMO-NOMA networks using the TAS-maj/MRC technique. It addresses the limitations of previous studies and explores the advantages of combining NOMA and MIMO technologies. Previous research has mainly focused on evaluating SISO NOMA networks and has overlooked the error rate performance of MIMO-NOMA systems. Finding an optimal transmit AS solution remains a challenge in NOMA networks. To overcome these limitations, this thesis makes significant contributions. Firstly, it investigates the bit error rate (BER) performance of the downlink MIMO-NOMA network with the TAS-maj/MRC scheme under the Nakagami-m fading channel model. By considering the Nakagami-m fading model, which better represents real-world fading channel conditions, a more accurate assessment is achieved. The thesis provides an exact closed-form expression for the BER, offering insights into the system's performance. Additionally, asymptotic analysis is conducted in high signal-to-noise ratio (SNR) regions to evaluate the diversity and array gains achieved by the TAS-maj/MRC scheme. This analysis enhances our understanding of the system's behavior and the benefits of employing the TAS-maj/MRC scheme in MIMO-NOMA networks. Theoretical results are validated through extensive Monte Carlo simulations, demonstrating significant BER improvements with increasing receive antennas and improved channel conditions. The research findings contribute to a comprehensive understanding of the BER performance of MIMO-NOMA systems with the TAS-maj/MRC scheme under various channel conditions. This understanding is valuable for the design and optimization of practical wireless communication applications. By identifying the limitations of MIMO-NOMA systems and proposing strategies to enhance their performance, this research aims to advance wireless communication systems. The thesis structure is as follows: Chapter 1 provides an overview of OMA radio access techniques, introduces NOMA concepts in downlink and uplink networks, and discusses the emergence of MIMO-NOMA systems. Chapter 2 presents a literature review, analyzing previous research on MIMO-NOMA systems, emphasizing the need to investigate the error rate performance. Chapter 3 describes the theoretical framework of the MIMO-NOMA system with the TAS-maj/MRC scheme, including the Nakagami-m fading channel model, transmit AS schemes, and MRC on the receiver side. The derivation of the closed-form expression for the BER is explained in detail. Chapter 4 presents simulation results and analyzes the BER performance under different channel conditions. Various parameters, such as receive antennas and channel conditions, are examined through Monte-Carlo simulations, confirming the improvements in BER performance and validating the theoretical findings. Finally, We summarize the research findings, discuss the study's contributions, and suggest directions for future research. The summary highlights the significance of this research in bridging the gap between NOMA and MIMO technologies, exploring the benefits of the TAS-maj/MRC scheme in MIMO-NOMA networks, and providing insights into the system's behavior under different channel conditions.