Moda tasarımı ve resim sanatı arasındaki göstergelerarası alışverişler, Wassıly Kandınsky'nin biyomorfik yapıtları üzerinden uygulama örnekleri
Intersemiotic exchanges between fashion design and painting, application examples on Wassily Kandinsky's biomorphic works
- Tez No: 822670
- Danışmanlar: DOÇ. TUĞBA KODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Göstergelerarasılık, metinlerarasılığın yazınsal alanda sınırlı kalmayarak diğer disiplinler arasında da alışverişlerin ortaya konmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. Modern dönemde farklı sanatlar arasındaki etkileşimin artmasıyla alışılmışın dışında yeni yorumlamalar ortaya çıkmış ve göstergelerarası alışverişler sanatta etkin bir rol oynama başlamıştır. Özellikle postmodern dönemle birlikte kendini gösteren göstergelerarasılık farklı disiplinlere sağladığı katkılardan dolayı yeni farkındalıklar oluşturmuştur. Çeşitli sanat dallarında alışılmışın dışındaki uygulamaları ile sanata boyut kazandırmış ve sanatta çoksesli yapının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapılan literatür taramaları sonucunda her sanat alanında varlığı görülen göstergelerarası alışverişlerin moda tasarımı ve resim sanatı alanındaki örnekleri üzerine odaklanmış görece yeterli kaynağa ulaşılmamıştır. Bu doğrultuda resim sanatı ve moda tasarımı ile sınırlandırılan araştırmanın literatüre katkı sağlayacak bir öneme sahip olacağı düşünülmektedir. Ayrıca tezin kişisel uygulamalar bölümü ressam ve sanat kuramcısı olan Wassily Kandinsky'nin“biyomorfik soyutlama”ları ile sınırlandırılarak eserler yeniden üretim sürecine dâhil edilmiştir. Kandinsky'nin eserleriyle göstergelerarası bir söyleşi gerçekleştirilerek biyomorfik soyutlama yöntemine uygun tasarımlar moda alanında kullanılmak üzere üretilmiştir. Üretilen tasarımlar kumaş üzeri dijital baskının uygulama olanakları denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inter-semiosis is a method that allows intertextuality to be not limited to the literary field, but also to reveal exchanges between other disciplines. With the increase in interaction between different arts in the modern period, new interpretations emerged out of the ordinary and intersemiotic exchanges began to play an active role in art. Intersemiosis, which manifested itself especially in the postmodern period, has created new awareness due to its contributions to different disciplines. It has added dimension to art with its unusual applications in various branches of art and enabled the emergence of polyphonic structure in art. As a result of the literature review, there are relatively insufficient resources focused on examples of intersemiotic exchanges in fashion design and painting art, which are seen in every field of art. In this direction, it is thought that the research limited to the art of painting and fashion design will have an importance that will contribute to the literature. In addition, the personal practices section of the thesis was limited to the“biomorphic abstractions”of the painter and art theorist Wassily Kandinsky and the works were included in the reproduction process. By conducting an intersemiotic conversation with Kandinsky's works, designs suitable for the biomorphic abstraction method were produced for use in fashion. The application possibilities of digital printing on fabric were tried.