Obstrüktif uyku apne tanısı ile opere edilen hastaların preoperatif ve postoperatif polisomnografi bulguları ile inflamatuar hematolojik biyobelirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative polysomnography findings and inflammatory hematological biomarkers of patients operated for the diagnosis of obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 822671
  2. Yazar: TURGAY ZIRIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ÖZERGİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne (OUA), uyku esnasında tekrar eden üst solunum yolu tıkanma atakları (apne ve hipopne) ile ortaya çıkan, zaman zaman oksijen satürasyonunda düşmelerin ve uykuda bölünmelerinin (arousel) olduğu horlama, gün içerisinde yorgunluk ve aşırı uyku haliyle sepmtomlarının olduğu kronik bir hastalıktır. Çeşitli hastalıklarda nötrofil / lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı ile ve Sistemik immun inflamasyon Panimmun inflamasyon indeksi , Sistemik immun cevap indeksi (SIRI) alakalı çalışmalar yapılmış ve anlamlı olarak inflamasyonu gösterdiği belirtilmiştir. Çalışmamızın amacı cerrahisi yapılan hastalarda preop ve postop AHI, NLO ve TLO ,SII,SIRI ve PII belirleyip cerrahinin başarısını bu oran ile belirleyebilmek ve indekslerin obstriktif uyku apnesi hastalarında inflamatuar marker olarak kullanılmasının anlamlı olup olmayacağını değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada kliniğimizde OUA cerrahisi geçiren 78 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi.AHI
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive sleep apnea (OSA) is a chronic disease characterized by recurrent episodes of upper airway obstruction (apnea and hypopnea) during sleep, often accompanied by decreases in arterial oxygen saturation and sleep interruptions (arousel), accompanied by snoring, fatigue throughout the day and excessive sleepiness. is a disease. Studies related to neutrophil / lymphocyte ratio and platelet / lymphocyte ratio and Systemic immune inflammation Panimmune inflammation index, Systemic immune response index (SIRI) have been conducted in various diseases and it has been stated that it shows inflammation significantly. The aim of our study was to determine preoperative and postoperative AHI, NLR, TLR, SII, SIRI and PII in patients who underwent ossa surgery, to determine the success of surgery with this ratio, and to evaluate whether the use of indices as inflammatory markers in patients with obstructive sleep apnea would be meaningful. Method: In this study, the data of 78 patients who underwent ossa surgery in our clinic were analyzed retrospectively. 50 patients with AHI