Covıd-19 salgını döneminde gerçekleştirilen uzaktan fen bilgisi öğretiminin öğrenciler, öğretmenler ve veliler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of distance science teaching performed during the Covid-19 pandemic in terms of students, teachers and parents
  1. Tez No: 822679
  2. Yazar: SEHER BOYACI ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 salgını sırasında gerçekleştirilen uzaktan eğitimlerin fen bilgisi dersi özelinde öğretmen, öğrenci ve veli açısından değerlendirilmesidir. Salgın süreci ile ilgili kapsamlı incelemelerin yapıldığı bu çalışmada fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Isparta ilinde yer alan üç farklı ortaokulda görev yapan ve uzaktan eğitim sürecinde ders vermiş 3 fen bilgisi öğretmeni, bu öğretmenlerin ders verdikleri okullarda fen bilgisi eğitimi almış 6 ortaokul öğrencisi ve bu öğrencilerin ebeveynleri olan 6 veli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve öğretmen, öğrenci ve veli için özelleştirilmiş sorular içeren yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Görüşmeler okul ortamında araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş ve elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda ulaşılan bulgular çalışma grubunun salgın sürecindeki duygu durumları, günlük yaşamları, gerçekleştirilen uzaktan eğitimlerdeki tecrübeleri ve gelecekteki benzer dönemler için önerileri olacak şekilde dört ana temaya ayrılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde görülmüştür ki öğretmen, öğrenci ve veliler açısından süreç içerisinde hem benzer hem de farklı tecrübeler yaşanmıştır. Uzaktan eğitimlerde dijital erişimin kolay olmasına bağlı olarak öğretmenler görsel kaynaklardan yararlanarak dersleri öğrenciler için daha ilgi çekici hale getirmeye çalışmışlardır. Öğretmenler ileride böyle bir süreçte daha verimli eğitimler gerçekleştirilmesi adına fırsat eşitliğinin sağlanması ve teknik alt yapının güçlendirilmesi noktalarına vurgu yapmışlardır. Okulların salgın nedeniyle kapatılması bazı öğrencileri mutlu ederken bazılarını üzmüştür. Salgın sürecinde çoğunlukla evlerinde olan çocukların bazılarında oyun bağımlılığı, aile içi huzursuzluk, kilo alma, gözlerde yanma gibi olumsuz sonuçlar gözlemlenirken, bazı çocuklar ise bu süreçte daha çok ders çalışmış ve süreci olumlu değerlendirmiştir. Öğrencilerin katıldıkları uzaktan eğitimlerin başlarda adaptasyon problemleri nedeniyle verimsiz geçtiği ancak süreç ilerledikçe öğretim faaliyetlerinin daha etkili gerçekleştirildiği görülmüştür. Bu süreçte değerlendirme sınavları olmamasına karşı bazı öğrenciler haksızlık yapıldığı görüşüne sahipken bazı öğrenciler de adil olanın bu olduğu görüşünü savunmuşlardır. Uzaktan eğitimde öğrenci değerlendirmelerinin daha çok sözlü sorular ve ödevler ile yapıldığı anlaşılmaktadır. Veliler için bu süreçte öğrencilerin derslere katılım durumlarını takip etmek zor olmuştur ve velilerin başlarda bu yönde çabaları olsa da süreç ilerledikçe bunun mümkün olmayacağını kabullenerek takip etmeyi bırakmışlardır. Veliler verimlilik açısından uzaktan eğitimlerin yüz yüze eğitime kıyasla çok daha geride olduğunu ve mecbur olmadıkça uzaktan eğitimlerin tercih edilmemesi gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the distance education activities during the COVID-19 pandemic from the perspectives of teachers, students and parents in terms of science course. Phenomenological design was used in this study. The study group of the research consisted of 3 science teachers working in three different secondary schools in Isparta province, 6 secondary school students who received science education in the schools where these teachers taught, and 6 parents of these students. Semi-structured interview forms were used as data collection tools. The interviews were conducted by the researcher in the school environment and the qualitative data obtained were analysed by content analysis method. As a result of the analyses, the findings were divided into four main themes: the emotional states of the study group during the pandemic, their daily lives, their experiences in distance education and their suggestions for similar periods in the future. Depending on the ease of digital access in distance education, teachers tried to make the lessons more interesting for students by using visual resources. Teachers emphasised the importance of ensuring equal opportunities and strengthening the technical infrastructure in order to provide more efficient education in such a process in the future. While some of the children, who were mostly at home during the pandemic, had negative consequences such as game addiction, family unrest, weight gain, and burning eyes, some children studied more during this period and evaluated the process positively. While distance education was initially ineffective due to adaptation problems, efficient teaching activities were realised as the process progressed. In this process, it is understood that student evaluations were mostly made with oral questions and homework. It was difficult for the parents to follow the attendance of the students in this process, and although the parents made efforts in this direction at the beginning, they accepted that this would not be possible as the process progressed and stopped following up. Parents think that distance education is far behind face-to-face education in terms of efficiency and that distance education should not be preferred unless it is compulsory.