A comparative study for real time and remote heart-rate measurement using max30100 and pulse sensor based devices
Max30100 ve puls sensörü tabanlı cihazlar kullanarak gerçek zamanlı ve uzaktan nabız ölçümüne ilişkin karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 822684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA KARAMANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nabız izleme, kardiyovasküler hastalıkların teşhisi için gereklidir. Bu araştırma, ESP32 Geliştirme Kartı kullanarak gerçek zamanlı ve uzaktan nabız izlemek için karşılaştırmalı bir çalışmayı kapsamaktadır. Bunun için biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere iki farklı sensör tabanlı kalp atış hızı izleme cihazı tasarlanmıştır ve bu cihazların ölçümleri piyasada bulunan nabız oksimetresi ile karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada yapılan cihazlarda hem yazılım hem de donanım kısımları bulunmaktadır. Donanım kısmı, tasarım ve yapımda kullanılan elektronik ve elektronik olmayan malzemeleri içermektedir: MAX30100, Puls Sensörü, ESP32, 16x2 LCD, zil, 3,7 V Lityum Pil Veroboard, Switch, Powerbank Modülü, SD kart modülü, 2G SD kart. ESP32 mikrodenetleyicisi, sensörden gelen sinyalleri okuyup yorumlamaktadır ve sistemdeki diğer tüm elektronik bileşenlerle iletişim kurmaktadır. MAX30100 ve Puls Sensörü, dakikada kalp atışını ölçen iki sensördür. 16x2 LCD, nabız ölçümlerini görüntülemek için ekran olarak kullanılmaktadır. 2G bellek kartlı SD kart modülü, kalp atışı okumalarını Excel sayfa biçiminde (.csv) depolamaktadır. Her bir cihaza güç sağlamak için iki 3,7 V lityum iyon pil kullanılmıştır. Zil, anormal bir kalp hızı durumunda çalışacak bir alarm olarak kullanılmıştır. Tüm elektronik bileşenler, lehimleme kurşunu ve dişi pin başlıkları kullanılarak vero üzerine lehimlenmiştir. Yazılım kısmı, Blynk Uygulaması ve Arduino Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) içermektedir. Çevrimiçi bir IoT platformu olan Blynk uygulaması, kalp atış hızını MAX30100 ve Puls Sensörü tabanlı cihazlardan ESP32'nin Wi-Fi özelliği ile potansiyel biyotelemetri uygulamalarında uzaktan izleme amacıyla kullanılmıştır. Arduino IDE, ESP32 mikrodenetleyici kartı için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Standart sapma, SD karttaki verileri analiz etmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, MAX30100 sensörü içeren biyomedikal cihazın, Puls Sensörü içerene göre daha güvenilir olduğunu, Puls Sensörün ise MAX30100'den daha az güç tükettiğini göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda MAX30100 sensörünün, Puls Sensöre göre daha etkili olduğunu da ortaya koymaktadır çünkü MAX30100 cihazının verileri arasındaki standart sapma daha düşük olup, ölçümleri piyasada bulunan nabız oksimetre cihazına daha yakın çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: MAX30100, Puls Sensörü, ESP32, Biyotelemetri, IoT, Blynk, Biyomedikal
Özet (Çeviri)
Heart-rate monitoring is essential for diagnosing cardiovascular diseases. This research covers a comparative study for real time and remote heart-rate monitoring using ESP32 Development Board. Two sensor-based heart rate monitoring devices were designed for biomedical applications and their measurements were compared to a commercial pulse oximeter device. Devices developed in this research have both software and hardware components. The hardware part includes the electronic and non-electronic solid materials used in the design and construction: MAX30100, Pulse Sensor, ESP32, 16x2 LCD, Buzzer, 3.7 V Lithium Battery, Veroboard, Switch, Powerbank Module, SD card module, 2G SD card. The ESP32 microcontroller reads and interprets signals from the sensors and communicates with every electronic component in the system. The MAX30100 and the Pulse Sensor are the two sensors that measure heartbeat per minute. The 16x2 LCD is used as a screen to display the pulse measurements. The SD card module with a 2G memory card stores the heart-rate in Excel sheet format (.csv). Two 3.7 V lithium-ion batteries were used to supply power to each device. The Buzzer was used as an alarm in case of an abnormal rate. All the electronic components were soldered on the vero using soldering lead and female pin headers. The software part includes Blynk Application and Arduino Integrated Development Environment (IDE). The Blynk app, an online IoT platform, was used to remotely monitor the heart-rate from the MAX30100 and Pulse Sensor-based devices via Wi-Fi built-in ESP32 for potential biotelemetry applications. The Arduino IDE is an open-source platform used to compile the sketches for the ESP32 microcontroller board. The standard deviation is calculated to analyze the data in the SD card. The results showed that the biomedical device with MAX30100 sensor had better reliability than the Pulse Sensor, while the Pulse Sensor consumed less power than the MAX30100. The results also showed that the MAX30100 sensor is more effective than the Pulse Sensor since standard deviation of MAX30100 based device is lower and measurements of MAX30100 are closer to a commercial pulse oximeter device. KEYWORDS: MAX30100, Pulse Sensor, ESP32, Biotelemetry, IoT, Blynk, Biomedical