A comparison of in-service Turkish and European secondary and high school English language teachers' language assessment knowledge levels and perceptions
Türkiye ve Avrupa'daki hizmetiçi ortaokul ve lise İngilizce öğretmenlerinin dil değerlendirme bilgisi seviyelerinin ve algılarının karşılaştırılması
- Tez No: 822685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dil değerlendirme okuryazarlığı, dil öğretmenlerinin dil ölçmelerini doğru ve etkili bir şekilde tasarlama, geliştirme ve değerlendirme becerisidir ve etkili bir dil öğretimi ve öğreniminin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Bu çalışma, Avrupa ve Türkiye'deki hizmet içi dil öğretmenlerinin genel ve beceri temelli dil değerlendirme okuryazarlıklarını belirli bilgi alanlarına odaklanarak incelemektedir. Dolayısıyla bu araştırmanın amacı, Avrupa ve Türkiye'deki dil öğretmenlerinin dil değerlendirme okuryazarlıklarını karşılaştırarak bilgi ve becerilerindeki olası farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada, hem nicel hem de nitel yöntemlerle sıralı olarak veri toplayan karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Türkiye'den 48 ve çeşitli Avrupa ülkelerinden 46 olmak üzere toplam 94 dil öğretmeni bu çalışmaya katılarak Dil Değerlendirme Bilgi Ölçeğini doldurmuş, 4'ü Türkiye'den ve 4'ü Avrupa ülkelerinden olmak üzere 8 dil öğretmeni de yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmelere katılmıştır. Tüm katılımcılar kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Sonuçlar, her iki grubun da ortalamanın üzerinde puan almasına ve değerlendirme okuryazarı olarak kabul edilmesine rağmen, Avrupalı dil öğretmenlerinin Türk dil öğretmenlerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek düzeyde dil değerlendirme bilgisine sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, Avrupalı dil öğretmenlerinin dil değerlendirme konusunda daha fazla uzmanlığa ve yeterliliğe sahip olduğunu ve bunun da geliştirdikleri ve kullandıkları dil değerlendirmelerinin kalitesini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Çalışmanın küçük örneklem boyutu bir sınırlama oluştursa da, çalışmanın bulguları dil öğretmenlerinin mesleki gelişimi için önemli çıkarımlara sahiptir ve dil öğretmenlerinin dil değerlendirme okuryazarlığı becerilerini geliştirmeyi amaçlayan öğretmen eğitimi programlarının geliştirilmesine ışık tutabilir. Özellikle Türk öğretmenler için, Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerini planlarken dört becerinin değerlendirilmesi gibi değerlendirmeyle ilgili konulara daha fazla odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Language assessment literacy is the ability of language teachers to design, develop, and evaluate language assessments accurately and effectively, and it plays a crucial role in ensuring an effective language teaching and learning. This study examines the general and skill-based language assessment literacy of European and Turkish in-service language teachers with a focus on specific knowledge areas. Thus, the aim of this research is to compare the language assessment literacy of European and Turkish language teachers to reveal potential differences in their skills and knowledge. This study employed a mixed-methods approach, sequentially collecting data through both quantitative and qualitative methods. 94 language teachers in total, 48 from Turkey and 46 from various European countries, participated in this study and completed the Language Assessment Knowledge Scale, and 8 language teachers, 4 from Türkiye and 4 from European countries, participated in the semi-structured online interviews. All the participants were selected based on convenience sampling. The results indicate that while both groups scored above the average and considered as assessment literate, European language teachers have a significantly higher level of language assessment knowledge compared to Turkish language teachers. This finding suggests that European language teachers possess greater expertise and proficiency in language assessment, which could impact the quality of language assessments they develop and evaluate. Although the small sample size of the study may pose as a limitation, the finding of the study has important implications for the professional development of language teachers and could inform the development of teacher training programs that aim to enhance the language assessment literacy skills of language teachers. Especially for Turkish teachers, Ministry of National Education may focus more on assessment related topics such as assessing four skills while planning in-service trainings of teachers.