Genç ve yaşlı bireylerin dijital teknolojileri kullanma biçimleri ve amaçları üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the ways and purposes of young and older individuals using digital technologies
- Tez No: 822683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYREM TUNA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Dijital teknoloji araçlarının kullanım alanlarının artmasıyla bireylerin sosyalleşme tercihleri değişiklik göstermiştir. Bu değişimler genç ve yaşlılar arasında, kuşak farklılığından da kaynaklı olmak üzere, sosyalleşme ihtiyaçlarını gidermede olumlu ve olumsuz değişimlere neden olmuştur. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, genç ve yaşlı bireylerin sosyalleşmesinde dijitalleşmenin farklılaşan rollerini anlamaya çalışmaktır. Ayrıca araştırmada, internet kullanan genç ve yaşlı bireylerin; dijital teknolojileri kullanma ve benimseme durumları, dijital teknolojilerin yaşamlarındaki rolü ve dijital teknolojilerle sosyalleşmenin karşılıklı ilişkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Betimsel bir özellik taşıyan araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşme tekniği ile 13 genç birey ve 13 yaşlı birey olmak üzere toplam 26 katılımcı ile yüzyüze görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yönteminden biri olan kartopu örneklemeden yararlanılmıştır. Betimsel analiz tekniğiyle araştırmaya uygun temalar belirlenip bulgular bu temalar çerçevesinde sunulmuştur. Literatürdeki çalışmalardan farklı olarak, dijitalleşmenin sosyalleşmedeki rolünün genç ve yaşlı bireyler üzerinden ele alınarak ortaya konulması araştırmanın önemini artırmaktadır. Nitekim genç ve yaşlı bireylerin dijital teknolojileri kullanma durumu ve benimseme süreçleri arasında benzerliklerin olduğu kadar farklılıkların da olduğu söylenebilir. Sonuç olarak; dijitalleşme genç ve yaşlı bireylerin sosyalleşmesinde olumlu ve olumsuz değişimlere yol açmaktadır. Araştırmada bu değişimlerle ilgili literatür ışığında tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals' preferences for socializing have undergone changes with the increasing use of digital technology tools. These changes have had both positive and negative effects on meeting the socialization needs of young and elderly individuals, influenced in part by generational differences. The main objective of this research is to explore the different trying to understand of digitalization in the socialization of young and elderly individuals. Additionally, the study aims to examine the usage and adoption status of digital technologies among young and elderly individuals using the internet in Burdur, role of digital technologies in their lives, and reciprocal relationship between socialization and digital technologies. A descriptive research design was employed, utilizing a basic qualitative research approach. In-depth interviews were conducted face-to-face with a total of 26 participants, including 13 young individuals and 13 elderly individuals, using a semi-structured interview form. The participants were selected using purposive sampling, specifically employing the snowball sampling method. The research data were analyzed descriptively, and the findings were presented based on the identified themes. In contrast to existing literature, focusing on the role of digitalization in socialization through young and elderly individuals enhances the importance of this research. It can be argued that there are both similarities and differences in the usage and adoption of digital technologies among young and elderly individuals. In conclusion, digitalization brings about both positive and negative changes in the socialization of young and elderly individuals. The research discusses these changes in relation to the existing literature and provides recommendations.