Tüketim toplumu çerçevesinde kına gecesi organizasyonları: Samsun-Çarşamba örneği
Henna night organizations in the framework of the consumer society: The case of Samsun Çarşamba
- Tez No: 822752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İçinde bulunduğumuz toplum; yaşanan sosyal, kültürel, ekonomik değişmenin etkisiyle geleneksel örf, adet ve ritüelleri dönüşüme uğratmaktadır. Kültür toplumun vazgeçilmez unsuru olmakla birlikte toplumları birbirinden farklılaştıran değerler bütünüdür. Her toplumun kendine özgü kültürü vardır. Kültürümüzün bir parçası olan evlilik öncesinde yapılan kına gecesi, eğlenceli bir görsel şölen olarak değerlendirilmektedir. Günümüz kına gecelerini oluşturan modern organizasyonların varlığı ve çalışma prensipleri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Günümüzde organizasyonların varlığı her tören ve davette (nişan, düğün, sünnet, mezuniyet) görüldüğü gibi kına gecesi ile daha bütünleşik bir hal almaktadır. Bu çalışmada, kültürümüzün bir parçası olan, Samsun ili Çarşamba ilçesindeki kına geceleri adet ve geleneklerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Ayrıca; kına gecelerine özel tutulan organizasyonlar, organizasyonların nasıl ortaya çıktığı, neden organizasyonların ve neden kına koçlarının tercih edildiği incelenmiştir. Organizasyon tutulmasında etkili olan kişilerin sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak tüketim toplumunun yansımaları ve gösterişçi tüketim kavramı incelenmiştir. Tüketim ve gösterişçi tüketim arasındaki ilişki organizasyonculuk faaliyeti ile ilişkilendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The society we live in; with the effect of social, cultural and economic change, traditional customs, traditions and rituals are transformed. It reflects itself in the social and cultural field. Culture; although it is an indispensable element of society; it is a set of values that differentiate societies from each other. Each society has its own unique culture. Henna night, which is a part of our culture, is considered as a fun and visual feast. The existence of organizastions that blend with henna nigts is the subject of the study. Today, organizastions become integrated with the henna night, as evidenced by every ceremony and invitation (engagement, wedding, circumcision, graduation). In this study, it is aimed to reveal the customs and traditions of henna nights in the town of Carsamba, Samsun, which is a part of our culture. The organizations held special for henna nigths, how the organizations emerged, why the organizations and henna coaches were preferred were examined. The social, economic and cultural characteristics of the people who were influential in the organization were examined. In addition, the reflections of the consumption society and the concept were examined. The relationship between consumption and conspicuous consumption was tried to be explained by associating it with organizational activity.