Kayseri Müzesi'ndeki işlemeler
Embroideries in the Kayseri Museum
  1. Tez No: 82276
  2. Yazar: HACER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu araştırmada, zengin bir geçmişe sahip Türk işleme sanatı örneklerinden olan, Kayseri Arkeoloji Müzesi'nde bulunan işlemeler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Birinci bölümde; çok eski ve önemli bir yerleşim merkezi olan Kayseri ilinin, tarihsel süreç içindeki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; Türk işleme sanatında kullanılan işlemeler sınıflandırılmıştır. İşlemelerdeki teknikler, kullanılan araç ve gereçler hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise; tarihin bir uzantısı özelliğini taşıyarak, ait olduğu yörenin örf ve adetlerini, geleneklerini aktaran ve Kayseri Müzesi'nde teşhirde bulunan ve depoda saklanan işleme örneklerinden, teknik ve motif özelliklerine göre seçilen 23 adet işlemeli objenin, müze envanter bilgileri ile teknik analiz bilgileri birleştirilmiştir. Bu bilgiler işlemeli objenin fotoğrafının da bulunduğu çizelgelerde belirtilmiştir, incelenen işlemeli objelerin envanter kayıtlarında tarih belirtilmemekte ve genel olarak“Osmanlı Dönemi”ibaresi kullanılmaktadır. Yine bu bölümde; teknik olarak zenginlik gösteren işleme objelerini çözebilmek için, farklı kumaşlar üzerine tekniklerin çoğunluğu uygulanmış ve böylece analizlerde gerçekçi bir yaklaşım sağlanmıştır. Kayseri' de doğup yaşamış bir hemşehri duyarlılığı ile gerçekleş tirilen bu çalışmada; kaybolmakta olan değerlerimizin sadece envanter numaraları ile değil, yazılı kaynaklarla da geleceğe aktarılması gerektiğine inanılmıştır. İlgili herkesin bu gereklilik bilinciyle davran ması ve bu sanatın öneminin yaşatılması umudu ile... rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, some samples of Turkish embroideries having a rich background in the Archaeological Museum in Kayseri are examined in detail. In the first section, information is given about the historical development of Kayseri which is a very ancient and an important residential city center. In the second section, hand-works used in the Turkish embroideries are classified. Detailed information is given about the techniques of the stitches, tools and equipment used. In the third section, by carrying an extension of the history, related to the usage and customs, traditions of exhibited and archived items in Kayseri museum, technical and motif specifications and inventory data of the museum and technical analysis data are all combined together. This information is shown on the charts beside the photographs of the handcrafts. Generally charts do not state exact dates but only define the years as periods like 'Ottoman term'. In this section, in order to be able to understand the pieces better showing a highly specialized technique, some samples of these technique were applied on various cloths and hence a realist approach is obtained. In this in-depth research realized with sensitivity of a fellow person who was born and lived in Kayseri, not only with the inventory this precious handcrafts but also with written sources, it was believed in the necessity to convey all this to the future. Hoping that related persons behave in the conscious mind of this necessity and maintain this handcraft further in the future. v