Alman araştırmacı Gregor von Helmersen'e göre 19. yüzyılda Türkistan Hanlıkları (Tercüme-tahlil)
Turkestan Khanates in the 19th century according to German researcher Gregor von Helmersen (Translation-analysis)
- Tez No: 822764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hive, Buhara, Hokand ve Cungar Hanlıkları 16-19. yüzyıllarda Türkistan tarihinde önemli bir iz bırakmış devletler idi. Türkistan'ın siyasi tarihine yön verdiler, ekonomik alanda düzenlerini oluşturdular. Onlar da Türkistan tarihindeki birçok devlet gibi doğdular, büyüdüler ve yıkıldılar. En nihayetinde Türkistan tarihinde yerlerini büyük önemle edindiler. Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında, Türkistan coğrafyasında yaşamış olan ve yaşamaya da devam eden Türk halkları ve diğer etnik toplulukların 19. yüzyıldaki yaşam şekilleri, gelenekleri, ticari hayatı, şehirlerinin mimarisi gibi birçok ögesine Alman asıllı araştırmacı Gregor von Helmersen'in Türkistan hakkında çeşitli kaynaklardan ve dönemin Orenburg Sınır Komisyonu Başkanı Grigoriy Fedoroviç Gens'in topladığı materyallerden yararlanmak suretiyle hazırladığı eser perspektifinden ışık tutmayı amaçladık. Bu çalışmada büyük ölçüde onların uzun süreli araştırmaları sonucunda yazılı hâle getirdikleri eserlerinden faydalanılmıştır. Birincil kaynak olarak kullanılan eserler dışında kıyaslama yapabilmek ve değerlendirebilmek için günümüz literatürüne kazandırılmış mevcut çalışmalardan da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Khanates of Khiva, Bukhara, Kokand and Cungar were the states that left an important mark in the history of Turkestan in the 16th-19th Operation. They gave direction to the political history of Turkestan, they created their order in the economic field. Like many states in the history of Turkestan, they were born, grew and collapsed. Ultimately, they took their place in the history of Turkestan with great importance. In this thesis we have done, we aimed to shed light to Turkish people and other ethnic communities who lived and still living in the geography of Turkestan, such as their 19th century's lifestyles, traditions, commercial life, and the architecture of their cities, by German-born researcher Gregor von Helmersen's, various sources and by Making use of the materials collected by the Commission Chairman Grigoriy Fedorovç Gens. This study has benefited greatly from the works they have written as a result of their long-term research. Apart from the works used as primary sources, existing studies brought to today's literature were also used in order to be able to compare and evaluate them.