İş rotasyonu sonucunda ortaya çıkan stresin hemşirelerin iş doyumları üzerindeki etkisi
The effect of stress resulting from job rotation on nurses' job satisfaction
  1. Tez No: 822769
  2. Yazar: NECİBE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışanların bağlı oldukları örgüt içerisinde aynı veya benzer seviyedeki görevler arasında geçici süre ile çalıştırılmasına iş rotasyonu denilmektedir. İş doyumu ise bir çalışanın yapmakta olduğu işten duyduğu mutluluk anlamına gelmektedir. Çalışanların iş doyum düzeyleri hem kendilerini, hem kurumlarını hem de çevrelerini etkilemektedir. Yaptığı işten doyum alan bir çalışan fizyolojik ve psikolojik açıdan kendini iyi hissetmekte ve işinde büyük bir hevesle çalışmaya devam etmektedir. Bu anlamda çalışan doyumunu artırmak amacıyla iş kurumları hem bireysel hem de kurumsal açıdan bazı planlamalar yapmaktadır. Bu planlamalardan biri de iş rotasyonudur. İş rotasyonunun çalışanların iş doyumları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada; iş rotasyonunun tanımı, amaçları, çeşitleri, yarar ve sakıncaları, uygulama aşamaları, iş doyumunun tanımı, önemi ve kuramları ele alınmış ve hemşirelerde iş rotasyonu sonucunda ortaya çıkan stresin iş doyumları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Hemşire İş Rotasyon Stres Ölçeği kullanılarak 270 kişiden anket yoluyla veriler toplanmıştır. Benzer çalışmalar incelendiğinde iş rotasyonunun çalışanlarda olumlu etki yarattığı monotonluktan kurtardığı saptanmış, buna bağlı olarak da yapılan işin verimliliğinde ve iş doyumlarında artış olduğu gözlenmiştir. Yapılan bu çalışmada ise iş rotasyonu sonucu ortaya çıkan stresin iş doyumunu negatif etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Job rotation is the temporary employment of employees between duties at the same or similar level within the organization they are affiliated with. Job satisfaction, on the other hand, means the happiness an employee feels from the job he is doing. Employees' job satisfaction levels affect both themselves, their institutions and their environment. An employee who is satisfied with his job feels good physiologically and psychologically and continues to work with great enthusiasm. In this sense, in order to increase employee satisfaction, business institutions make some plans both individually and institutionally. One of these plans is job rotation. In this study, which was conducted to examine the effects of job rotation on the job satisfaction of employees; The definition, purposes, types, benefits and drawbacks of job rotation, stages of application, definition, importance and theories of job satisfaction were discussed and the effect of stress on job satisfaction of nurses as a result of job rotation was analyzed. For this purpose, data were collected from 270 people using the Minnesota Job Satisfaction Scale and the Nurse Job Rotation Stress Scale. When similar studies are examined, it has been determined that job rotation has a positive effect on employees and saves them from monotony. In this study, it was determined that the stress resulting from job rotation negatively affects job satisfaction